12 stærke nyheder i test: Den helt rigtige mobil til prisen

I denne kæmpetest kan du næsten med garanti finde en smartphone, der passer til dine behov. Vi tester 6 nyheder i prisklassen op til 2500 kroner og 6 nyheder, som koster over 2500 kroner – ”No limit” kalder vi denne kategori.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med denne stortest af 12 nye smartphones scanner vi markedet for dig i to kategorier: op til 2500 kroner og over 2500 kroner (den sidste kategori har vi døbt ”No limit”). Dermed skulle du være klædt på – ikke til vinterens kulde – men til at finde den helt rigtige smartphone til dig selv eller til en, du synes, fortjener noget godt.

Læs også: 7 ting du skal vide før du køber smartphone

Der synes at være tre klare trends lige nu. De store skærmes fremmarch er ikke stoppet. Ingen vil i dag investere i en smartphone, hvor skærmen er markant under 5”. Vi vil se video, billeder og kunne overskue websider, og det stiller krav til skærmstørrelsen.

Næsten alle de store producenter har lanceret billige smartphones, så nu er udvalget af forskellige typer større end nogensinde. Næsten alle de store producenter har lanceret billige smartphones, så nu er udvalget af forskellige typer større end nogensinde.

Verdens bedst sælgende mobil-varemærke, Samsung, demonstrerer denne udvikling. Samsung Galaxy S fra 2010 havde en skærm på 4,0”. Siden fulgte Galaxy S2 med 4,3”, Galaxy S3 med 4,8”, Galaxy S4 med 5,0”, Galaxy S5 med 5,1” og senest Galaxy S6 og S6 edge med henholdsvis 5,1” og 5,7”. På fem år er skærmen i denne serie altså vokset med 1,7” svarende til 43 procent – og det uden at verdens bukselommer ser ud til at være blevet mere rummelige!

Det bringer os videre til trend nummer to: høj skærmopløsning. De dyre mobiltelefoner med de store skærme har i dag en opløsning som et større tv. 2560 x 1440 billedpunkter er ikke længere noget særsyn. Måske netop fordi, at de også fungerer som tv på farten.

Det billige gennembrud
Den tredje trend er billige smart-phones.
De billige modeller slog igennem i 2014, og de fleste producenter har i dag en serie flagskibsmobiler, men har også lanceret en stribe økonomiske letvægtere, som kan de basale ting og slet ikke er så dårlige endda.

Det sidste dokumenterer denne test: I den billige kategori under 2500 kroner ligger både ydelses-karakteren og den samlede vurdering på i gennemsnit 3,3. Vi er nok mange, der gerne vil spare 3000-4000 kroner og alligevel få en smartphone, der mere end blot fungerer.

Selv om mobiltelefonerne over 2500 kroner generelt er hurtigere og har større kvalitet, har vi valgt at give udmærkelserne Testvinder, Bedste Køb og DatatidTechLife Anbefaler i begge priskategorier, så det er nemmere for dig at finde det optimale produkt.

Billige versus dyre modeller
Vi tester smartphones i to kategorier – under og over 2500 kroner. Her ser du de gennemsnitlige specifikationer for testmodellerne i de to prisklasser.

Kategori                       Billige                           Dyre
Skærmstørrelse          4,9”                               5,2”
Skærmopløsning        1227 x 690 pixel         2036 x 1145 pixel
Hukommelse               12,0 GB                        26,7 GB
Hovedkamera              9,3 mp                         16,0 mp

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura