Test: Apple TV

Der er sket ting og sager med Apples 4. generation af Apple TV. Prisen er mere end fordoblet ift. forgængeren, enheden er større, men tilgengæld har den fået et væld af nye funktioner samt en helt ny og mere intelligent fjernbetjening.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Apple har gentænkt deres lille tv-boks og lagt et dedikeret tvOS på den, så det nu er muligt at hente apps til Apple TV via en særlig udgave af App Store. Apple TV fås i en version med enten 32 GB eller 64 GB, så du kan gemme film, fotos og musik på den – hvis du da ikke vælger at streame al din underholdning.

Heldigvis har der lige fra den danske lancering været dansk indhold såsom en app fra DR, så du kan streame al deres indhold, Netflix, BBC Nordic og Viaplay. Der er naturligvis også adgang til Apple Music. I udlandet virker Siri på Apple TV, så du kan bede den finde dine film m.m., men desværre må vi vente lidt endnu her i Danmark (men det skulle være på vej). Desværre har Apple handicappet muligheden for at tilslutte et Bluetooth-tastatur, så søgning kan kun foregå via den nye fjernbetjening.

Til søgning er den nye fjernbetjening ikke et guldkorn, men den nye trykfølsomme og klikbare flade i toppen af fjernbetjeningen gør det nemt at swipe sig igennem menuerne. Dette samt indbygget gyroskop og accelerator, gør det sjovt at spille spil som Crossy Roads og bilspil og muliggør et væld af spil, hvor man bruger fjernbetjeningen som controller – lidt i stil med Nintendo Wii. Apple har gjort Apple TV til en spændende mediemaskine, og det bliver spændende at se, hvilke flere apps, der kommer. Vi mangler dog Siri til nemmere styring, og der er heller ikke 4K-understøttelse.

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job