Test: Samsung Level On

Trådløs lyd kan være en velsignelse, når du er på farten. Du slipper for at have et kabel dinglende og for at række ned i lommen efter mobilen, hver gang du skal skifte nummer eller justere lydstyrke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Trådløs lyd kan være en velsignelse, når du er på farten. Du slipper for at have et kabel dinglende og for at række ned i lommen efter mobilen, hver gang du skal skifte nummer eller justere lydstyrke.

Lydkvaliteten bliver også bedre og bedre på Bluetooth-hørebøfferne. Det er Samsung Level On et ganske godt bevis på. Her får du et lækkert og velafbalanceret lydbillede, der matcher det meste musik. Bøfferne sidder solidt og behagelig på hovedet, men er temmelig store af on-ears at være. Heldigvis kan de foldes sammen, så de er nemme at have i tasken.

Musikken kan du styre direkte på hovedtelefonerne. Det sker ved at glide fingrene over den touchfølsomme overflade på højre ørekop. Glid frem eller tilbage for at skifte nummer og op eller ned for at justere lydstyrke. Med to hurtige prik starter du eller stopper du musikken. Man vænner sig hurtigt til styringen, som dog har den ulempe, at man nemt kan komme til at skifte nummer ved utilsigtet at strejfe ørekoppen.

På siden af ørekoppen er der en knap til noise cancelling, som sikrer, at du kan lytte helt i fred på flyet eller i toget. Batteriet holder til mange dages musiklytteri på en opladning, dog lidt mindre, hvis du også bruger noise cancelling. Der er således tale om et virkelig gennemført trådløst headset, som dog heller ikke er billigt.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job