Test: Samsung Level On

Trådløs lyd kan være en velsignelse, når du er på farten. Du slipper for at have et kabel dinglende og for at række ned i lommen efter mobilen, hver gang du skal skifte nummer eller justere lydstyrke.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Trådløs lyd kan være en velsignelse, når du er på farten. Du slipper for at have et kabel dinglende og for at række ned i lommen efter mobilen, hver gang du skal skifte nummer eller justere lydstyrke.

Lydkvaliteten bliver også bedre og bedre på Bluetooth-hørebøfferne. Det er Samsung Level On et ganske godt bevis på. Her får du et lækkert og velafbalanceret lydbillede, der matcher det meste musik. Bøfferne sidder solidt og behagelig på hovedet, men er temmelig store af on-ears at være. Heldigvis kan de foldes sammen, så de er nemme at have i tasken.

Musikken kan du styre direkte på hovedtelefonerne. Det sker ved at glide fingrene over den touchfølsomme overflade på højre ørekop. Glid frem eller tilbage for at skifte nummer og op eller ned for at justere lydstyrke. Med to hurtige prik starter du eller stopper du musikken. Man vænner sig hurtigt til styringen, som dog har den ulempe, at man nemt kan komme til at skifte nummer ved utilsigtet at strejfe ørekoppen.

På siden af ørekoppen er der en knap til noise cancelling, som sikrer, at du kan lytte helt i fred på flyet eller i toget. Batteriet holder til mange dages musiklytteri på en opladning, dog lidt mindre, hvis du også bruger noise cancelling. Der er således tale om et virkelig gennemført trådløst headset, som dog heller ikke er billigt.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS