Test: Asus ROG501JW, power i små dimensioner

Testens tyndeste overrasker med skjulte kræfter trods lav brugerhukommelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En bærbar med en tykkelse omkring 2 centimeter og en vægt på rimelige 2 kg – hvad kan den i gamingsammenhæng? En hel masse, overraskende nok. Testens tyndeste og letteste har nemlig en ydelse, der er lige i haserne på MM Vision-deltageren. De har samme grafikkort, og Asus kan også bryste sig af en Intel Core i7-processor. Den ligger dog et enkelt niveau under den model, MM Vision benytter. Her får du også ”kun” 8 GB hukommelse, men i vores målinger og praktiske tests er det reelt vanskeligt at mærke forskel på de to maskiner i ydelse.

Asus har da også historien med sig og har begået gamingbærbare i høj klasse i mange år. Gamingsignalet opdager man straks på toppen af den helt sorte sag, hvor Republic of Gamers-logoet og de røde stafferinger sammen med det røde lys under tastaturet viser, at her er tale om en maskine med muskler.

Lyden fra Asus er ikke så imponerende, som vi oplever hos de andre i topklassen. Det skyldes de indbyggede højttalere, for sætter du hovedtelefoner eller eksterne højttalere til, oplever du masser af dynamik og en lydgengivelse med meget høj opløsning.

Skærmen er blandt de bedre i testen, og den er også egnet til filmvisning. Tekst står uhyre skarpt, og billedbehandling afslører stor dynamik. En af testens bedste skærme!

Asus ROG501JW er en kostbar sag, hvilket ikke er så underligt, når den nu kombinerer høj ydelse med virkelig tyndt kabinetdesign. Du må undvære optisk drev, ligesom ehternet-stikket må skabes med en (medfølgende) adapter til USB. Men er behovet en bærbar, der kombinerer gode kræfter med kompakt design – og som er nem at have med, når du skal ud at rejse eller pendle – så er Asus ROG501JW absolut værd at tjekke ud.

Billedet lyver ikke: Asus er en gennemført lækker maskine og dertil testens tyndeste og letteste. Billedet lyver ikke: Asus er en gennemført lækker maskine og dertil testens tyndeste og letteste.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS