Test: Asus ROG501JW, power i små dimensioner

Testens tyndeste overrasker med skjulte kræfter trods lav brugerhukommelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En bærbar med en tykkelse omkring 2 centimeter og en vægt på rimelige 2 kg – hvad kan den i gamingsammenhæng? En hel masse, overraskende nok. Testens tyndeste og letteste har nemlig en ydelse, der er lige i haserne på MM Vision-deltageren. De har samme grafikkort, og Asus kan også bryste sig af en Intel Core i7-processor. Den ligger dog et enkelt niveau under den model, MM Vision benytter. Her får du også ”kun” 8 GB hukommelse, men i vores målinger og praktiske tests er det reelt vanskeligt at mærke forskel på de to maskiner i ydelse.

Asus har da også historien med sig og har begået gamingbærbare i høj klasse i mange år. Gamingsignalet opdager man straks på toppen af den helt sorte sag, hvor Republic of Gamers-logoet og de røde stafferinger sammen med det røde lys under tastaturet viser, at her er tale om en maskine med muskler.

Lyden fra Asus er ikke så imponerende, som vi oplever hos de andre i topklassen. Det skyldes de indbyggede højttalere, for sætter du hovedtelefoner eller eksterne højttalere til, oplever du masser af dynamik og en lydgengivelse med meget høj opløsning.

Skærmen er blandt de bedre i testen, og den er også egnet til filmvisning. Tekst står uhyre skarpt, og billedbehandling afslører stor dynamik. En af testens bedste skærme!

Asus ROG501JW er en kostbar sag, hvilket ikke er så underligt, når den nu kombinerer høj ydelse med virkelig tyndt kabinetdesign. Du må undvære optisk drev, ligesom ehternet-stikket må skabes med en (medfølgende) adapter til USB. Men er behovet en bærbar, der kombinerer gode kræfter med kompakt design – og som er nem at have med, når du skal ud at rejse eller pendle – så er Asus ROG501JW absolut værd at tjekke ud.

Billedet lyver ikke: Asus er en gennemført lækker maskine og dertil testens tyndeste og letteste. Billedet lyver ikke: Asus er en gennemført lækker maskine og dertil testens tyndeste og letteste.
Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job