oCam klarer videoptagelsen fra internettet

Hvis du vil optage video, eller tage screenshot fra skæren så klarer oCam sagen uden at gøre det mere omstændeligt end muligt. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Videooptagelse og screenshots er hvad oCam kan anvendes til, programmet der kan anvendes på Windows XP til og med Windows 10 gør det let, at hente det medieindhold du ønsker ned fra skærmen og ned på din computer. Med oCam er det ganske let at optage videoer, man kan vælge mellem at optage hele skærmen, eller blot en region af skærmen. Det er også muligt at optage fra spil, og lyden fra video optages også med.

Det er med oCam ligeledes muligt at tage et screenshot af en udvalgt region på skærmen, således at man kan gemme billeder eller andet interessant på ens computer med . Programmet består af et hovedvindue samt en grøn optagelsesramme, der markerer hvilen region der skal optages fra. I oCams hovedvindue fastsættes indstillingerne for optagelserne, hvilken bitrate der skal anvendes, hvilket antal fps der skal optages ved og andre generelle kvalitetsindstillinger. Den grønne ramme kan justeres i størrelse, træk den hen over området, hvor videoen befinder sig, og man er klar. Det er med programmet muligt at optage video der fylder mere end 4 GB.

Det er gratis at anvende oCam til både privat brug samt til kontorbrug, man skal blot være indforstået med at der vises reklamer i brugergrænsefladen. 

 

Du kan downloade oCam fra producentens webside her:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job