oCam klarer videoptagelsen fra internettet

Hvis du vil optage video, eller tage screenshot fra skæren så klarer oCam sagen uden at gøre det mere omstændeligt end muligt. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Videooptagelse og screenshots er hvad oCam kan anvendes til, programmet der kan anvendes på Windows XP til og med Windows 10 gør det let, at hente det medieindhold du ønsker ned fra skærmen og ned på din computer. Med oCam er det ganske let at optage videoer, man kan vælge mellem at optage hele skærmen, eller blot en region af skærmen. Det er også muligt at optage fra spil, og lyden fra video optages også med.

Det er med oCam ligeledes muligt at tage et screenshot af en udvalgt region på skærmen, således at man kan gemme billeder eller andet interessant på ens computer med . Programmet består af et hovedvindue samt en grøn optagelsesramme, der markerer hvilen region der skal optages fra. I oCams hovedvindue fastsættes indstillingerne for optagelserne, hvilken bitrate der skal anvendes, hvilket antal fps der skal optages ved og andre generelle kvalitetsindstillinger. Den grønne ramme kan justeres i størrelse, træk den hen over området, hvor videoen befinder sig, og man er klar. Det er med programmet muligt at optage video der fylder mere end 4 GB.

Det er gratis at anvende oCam til både privat brug samt til kontorbrug, man skal blot være indforstået med at der vises reklamer i brugergrænsefladen. 

 

Du kan downloade oCam fra producentens webside her:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS