Test: Sony SRS-X77

Kraftfuld  elektronikbombe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Her er testens suverænt tungeste højttaler, men den kan også næsten alt. Den har Bluetooth, NFC, DLNA, Google Cast, AirPlay og Wi-Fi. Der er endda ethernet-stik bagpå.

Vægten skyldes ikke kun den lækre metalfront. Bag gitteret finder du en 40 watts forstærker, der sørger for at drive de to mellemtone/diskant-enheder i hver sin side. I midten sidder en lidt større bas, og i bunden i hver side er der to passive basenheder. De er med til at booste bassen fra den aktive basenhed. Det er et gammelt hi-fi-trick, som man dog normalt ser i større højttalere. En digital forstærker og masser af kredsløb holder styr på lydbilledet. Det er avanceret teknologi, og produktet har da også en vejledende pris på 2600 kroner, men fås mange steder til 2000 kroner eller endnu billigere.

Volumen kan også styres på toppladen via touchknapper. Det er altså rart at kunne skrue op og ned uden at skulle finde sin smartphone eller tablet frem. En lavpraktisk, men vigtig detalje.

Højttaleren leverer et solidt lydbillede, og især bassen fra det forholdsvis smalle kabinet imponerer. Der er saft og kraft i lyden, men dog har gengivelsen ikke samme finesse og evne til at komme helt ud i rummet som Libratones testdeltager.

Testens tungeste højttaler læner sig designmæssigt op ad transistorradioen. Testens tungeste højttaler læner sig designmæssigt op ad transistorradioen.
Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job