Test: Huawei Watch

De smarte ure er stille og roligt ved at bevæge sig udover nørde-stadiet. Det er Huawei Watch et godt bevis på. Det er designet som et moderigtigt herreur i materialer af god kvalitet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Remmen er af læder og urkasse af rustfrit stål. Indvendigt er der dog tale om mikroteknik af den stærkeste kaliber. Du får pulsmåler, pedometer, og alt hvad du ellers forventer af et smart-ur.

Styresystemet er Android Watch, som er relativt nemt at navigere i og giver adgang til et væld af apps. Det hele vises på en skarp og lysstærk touchskærm. Det gælder også urskiverne, som selvsagt er af den helt digitale type. Ikke så stilfuldt som et analogt ur, til gengæld kan du selv udskifte og tilpasse dem, som du ønsker.

Et stort plus er også, at skærmen aldrig helt går ud, men blot blusser ned, når uret ikke bruges. Du kan dermed altid se, hvad klokken er – hvilket burde være en selvfølge, men desværre slet ikke er det på de smarte ure. Alt i alt er Huawei Watch det bedste bud på et smartwatch, vi hidtil har set. 

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S