Test: Huawei Watch

De smarte ure er stille og roligt ved at bevæge sig udover nørde-stadiet. Det er Huawei Watch et godt bevis på. Det er designet som et moderigtigt herreur i materialer af god kvalitet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Remmen er af læder og urkasse af rustfrit stål. Indvendigt er der dog tale om mikroteknik af den stærkeste kaliber. Du får pulsmåler, pedometer, og alt hvad du ellers forventer af et smart-ur.

Styresystemet er Android Watch, som er relativt nemt at navigere i og giver adgang til et væld af apps. Det hele vises på en skarp og lysstærk touchskærm. Det gælder også urskiverne, som selvsagt er af den helt digitale type. Ikke så stilfuldt som et analogt ur, til gengæld kan du selv udskifte og tilpasse dem, som du ønsker.

Et stort plus er også, at skærmen aldrig helt går ud, men blot blusser ned, når uret ikke bruges. Du kan dermed altid se, hvad klokken er – hvilket burde være en selvfølge, men desværre slet ikke er det på de smarte ure. Alt i alt er Huawei Watch det bedste bud på et smartwatch, vi hidtil har set. 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job