Test: Asus GTX 960 STRIX

2 GB er ikke længere nok.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

GTX 960 er nede omkring det nederste trin, når det gælder den moderne Maxwell-serie. I hvert fald indtil GTX 950 afløser de gamle GTX 750-gpu'er. Og det betyder, at vi her taler om et kort, der ikke skal højere op end 1080p-gaming.

Man kan naturligvis køre en 4K-skærm fra denne gpu, men selv ved 1440p-indstillinger får man bøvl med at spille de nyeste spil ved topindstillinger og få nogen god oplevelse ud af det. Hvis man derimod udsætter dette Asus STRIX-kort for noget, der kører på en 1080p-skærm, fungerer det fint. BF4 kører som en drøm ved topindstillinger, og man kan også få fremragende ydelse i GTA V. Shadow of Mordors teksturpakke er dog stadig meget krævende selv ved 1080p, og vi fik derfor kun et gennemsnit på 36 fps, og det er kun lige akkurat acceptabelt.

Det store problem med dette kort er framebufferen på 2 GB. Det var engang rigeligt, men i dag er det simpelthen ikke nok til de mest krævende spil, og man bliver sandsynligvis hægtet af, når der kommer nye spil.

Imidlertid er et kort, der er svøbt i Asus’ STRIX-rustning fristende til cirka 2000 kroner. Dets 0 dB-køler vågner kun op ved gaminghastigheder, og selv da er kortet køligt og tyst. I denne ende af markedet er det dog AMD, der regerer. Det konkurrerende R9 380 til samme pris har den 4 GB-framebuffer, der forlænger levetiden.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job