Test: Asus GTX 960 STRIX

2 GB er ikke længere nok.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

GTX 960 er nede omkring det nederste trin, når det gælder den moderne Maxwell-serie. I hvert fald indtil GTX 950 afløser de gamle GTX 750-gpu'er. Og det betyder, at vi her taler om et kort, der ikke skal højere op end 1080p-gaming.

Man kan naturligvis køre en 4K-skærm fra denne gpu, men selv ved 1440p-indstillinger får man bøvl med at spille de nyeste spil ved topindstillinger og få nogen god oplevelse ud af det. Hvis man derimod udsætter dette Asus STRIX-kort for noget, der kører på en 1080p-skærm, fungerer det fint. BF4 kører som en drøm ved topindstillinger, og man kan også få fremragende ydelse i GTA V. Shadow of Mordors teksturpakke er dog stadig meget krævende selv ved 1080p, og vi fik derfor kun et gennemsnit på 36 fps, og det er kun lige akkurat acceptabelt.

Det store problem med dette kort er framebufferen på 2 GB. Det var engang rigeligt, men i dag er det simpelthen ikke nok til de mest krævende spil, og man bliver sandsynligvis hægtet af, når der kommer nye spil.

Imidlertid er et kort, der er svøbt i Asus’ STRIX-rustning fristende til cirka 2000 kroner. Dets 0 dB-køler vågner kun op ved gaminghastigheder, og selv da er kortet køligt og tyst. I denne ende af markedet er det dog AMD, der regerer. Det konkurrerende R9 380 til samme pris har den 4 GB-framebuffer, der forlænger levetiden.

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S