Test: Asus GTX 960 STRIX

2 GB er ikke længere nok.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

GTX 960 er nede omkring det nederste trin, når det gælder den moderne Maxwell-serie. I hvert fald indtil GTX 950 afløser de gamle GTX 750-gpu'er. Og det betyder, at vi her taler om et kort, der ikke skal højere op end 1080p-gaming.

Man kan naturligvis køre en 4K-skærm fra denne gpu, men selv ved 1440p-indstillinger får man bøvl med at spille de nyeste spil ved topindstillinger og få nogen god oplevelse ud af det. Hvis man derimod udsætter dette Asus STRIX-kort for noget, der kører på en 1080p-skærm, fungerer det fint. BF4 kører som en drøm ved topindstillinger, og man kan også få fremragende ydelse i GTA V. Shadow of Mordors teksturpakke er dog stadig meget krævende selv ved 1080p, og vi fik derfor kun et gennemsnit på 36 fps, og det er kun lige akkurat acceptabelt.

Det store problem med dette kort er framebufferen på 2 GB. Det var engang rigeligt, men i dag er det simpelthen ikke nok til de mest krævende spil, og man bliver sandsynligvis hægtet af, når der kommer nye spil.

Imidlertid er et kort, der er svøbt i Asus’ STRIX-rustning fristende til cirka 2000 kroner. Dets 0 dB-køler vågner kun op ved gaminghastigheder, og selv da er kortet køligt og tyst. I denne ende af markedet er det dog AMD, der regerer. Det konkurrerende R9 380 til samme pris har den 4 GB-framebuffer, der forlænger levetiden.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S