Lynhurtig topmobil fra Sony

Xperia X Performance er udstyret med de stærkeste processorkræfter og et kamera i topklasse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ikke mindre end tre nye smartphones kunne Sony præsentere i går ved deres lanceringsevent på Mobile World Congress i Barcelona. 

Xperia Z-serien er omdøbt til Xperia X, og blandt de to nye flagskibe i serien finder man Xperia X Performance, der som navnet antyder er lagt an på at levere den optimale ydelse. Mobilen er forsynet med den helt nye Qualcomm Snapdragon 820, som er blandt markedets kraftigste processorer. Den skal sikre høj hastighed og muskler til spil og medieopgaver af enhver art.

Xperia X Performance har desuden adaptiv opladning - en teknik, som giver smartere opladning ved at registrere, når batteriet har brug for at oplades hurtigt, eller når det kan oplades langsommere og mere forsigtigt, som for eksempel over en hel nat. Batteriet slides på den måde mindre og får dermed et længere liv.

Kamera i topklasse

Kamerakvaliteten er øget et ektra skridt i forhold til forgængeren, Xperia Z5. Med ”Predictive Hybrid Autofocus”, en teknologi, der er udviklet i samarbejde med Sony’s ingeniører til α-systemkameraet, spores bevægelser, så motivet konstant i fokus. Ligesom lillebroren Xperia X er Xperia X Performance udrustet med en stor 1/2.3” Exmor RS-sensor med en opløsning på 23 megapixels. Selfie-kameraet på fronten er desuden opdateret til 13 megapixels og forsynet med Sony’s smarte auto-indstilling.

Ligger bedre i hånden

Designet er også opdateret, så mobilerne ligger bedre i hånden. Materialerne er de samme som på forgængerne, men bagsidens glas er blevet afrundet. IP65/68-klassificeringen har Xperia X Performance også beholdt, som den er både vand- og støvtæt.

Skærmen er 5" skærm og i Full HD.

Sony Xperia X Performance lanceres ved månedsskiftet juni/juli, og kommer til at koste omkring 5.500 kroner.

Ved gårdagens event løftede Sony også sløret for Xperia X, som har lidt svagere processor. Den kommer ved månedsskiftet maj/juni med en pris på omkring 4.500 kroner. De kunne desuden vise Xperia XA, som midrange-mobil til omkring 2.500 kroner. Den kommer til juni.

Samtlige modeller lanceres i farverne hvid, sort, lime gold og rose gold. Til hver model findes forskellige typer covers i matchende farver.

Læses lige nu

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job