Test: Sapphire R9 Fury Tri-X

Fart over feltet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sådan med AMD's grafikkort, at de næsten altid kommer i par. Når AMD laver en gpu-klasse, tilbyder man som regel en dyrere XT-version og en lidt beskåret Pro-version.
R9 Fury er den lidt beskårede Pro-version af Fiji XT.

Fiji Pro har 512 færre Radeon-kerner end sin storebror og en clockfrekvens, der er 50 MHz lavere, men den har de samme 4 GB HBM, der giver en meget hurtig framebuffer. Den er også næsten 1000 kroner billigere end Fury X.

Vi sidder nu og klør os i nakken. Denne Sapphire Tri-X-version af Fury leverer kun 10 MHz mindre end Fury X og giver næsten nøjagtig de samme gaming-framerates som det dyrere vandkølede referencekort. Bevares, det luftkølede kort bliver varmere – cirka 15 grader – men når man kun mister ganske få fps og samtidig sparer 1000 kroner, er der ikke meget at betænke sig på.

Man giver næsten 5000 kroner for noget, der strengt taget er et tredjeklasseskort, men det leverer fremragende gaming-ydelse. Og hvis du endnu ikke er til 4K, vil det få din 1440p-skærm til at synge. Fury kan følge med GTX 980 og tager ofte føringen. Det har ført til nogle prisfald på det ældre kort, og man kan finde Nvidia-kort til meget attraktive priser. Men når priserne ligger tæt, vil vi anbefale at satse på det mere avancerede kort med HBM.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse