Test: Sapphire R9 Fury Tri-X

Fart over feltet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er sådan med AMD's grafikkort, at de næsten altid kommer i par. Når AMD laver en gpu-klasse, tilbyder man som regel en dyrere XT-version og en lidt beskåret Pro-version.
R9 Fury er den lidt beskårede Pro-version af Fiji XT.

Fiji Pro har 512 færre Radeon-kerner end sin storebror og en clockfrekvens, der er 50 MHz lavere, men den har de samme 4 GB HBM, der giver en meget hurtig framebuffer. Den er også næsten 1000 kroner billigere end Fury X.

Vi sidder nu og klør os i nakken. Denne Sapphire Tri-X-version af Fury leverer kun 10 MHz mindre end Fury X og giver næsten nøjagtig de samme gaming-framerates som det dyrere vandkølede referencekort. Bevares, det luftkølede kort bliver varmere – cirka 15 grader – men når man kun mister ganske få fps og samtidig sparer 1000 kroner, er der ikke meget at betænke sig på.

Man giver næsten 5000 kroner for noget, der strengt taget er et tredjeklasseskort, men det leverer fremragende gaming-ydelse. Og hvis du endnu ikke er til 4K, vil det få din 1440p-skærm til at synge. Fury kan følge med GTX 980 og tager ofte føringen. Det har ført til nogle prisfald på det ældre kort, og man kan finde Nvidia-kort til meget attraktive priser. Men når priserne ligger tæt, vil vi anbefale at satse på det mere avancerede kort med HBM.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Epona A/S

    Senior Developer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S