Test: Sony RX100 IV

Med RX100-serien har Sony været med til at sætte standarden for, hvad man kan klemme ned af billedteknik i et kompaktkamera. RX100 IV er det nyeste kamera i serien. Det ligner til forveksling sin forgænger, men under det kompakte ydre gemmer sig blandt andet en ny sensor. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den udmærker sig ved en forrygende hastighed, der gør det muligt at skyde op til 16 billeder i sekundet, filme slow motion video ved 1000 fps (40x) og optage 4K ved 100 Mbps. Autofokus er også forbedret, og det samme gælder skarpheden af den elektroniske søger. Den kraftfulde teknik sikrer, at du kan få utrolig lækre billeder i kassen. Kameraet byder desuden på et udvalg af funktioner, der kan matche selv professionelle modeller. Desværre er de gemt væk i kringlede menuer, mens mulighederne for manual betjening er temmelig begrænset.

Man kan selvfølgelig ikke forvente alverdens hjul og knapper på så lille et kamera, men af de få muligheder kameraet tilbyder, er det faktisk kun kontrolringen på objektivet, der er bekvem at anvende. Havde den ellers utrolig flotte skærm så bare haft touch, kunne betjeningen være gjort betydeligt nemmere.

Det er ret ærgerligt, da man ender med en afmægtig følelse af at stå med eminente kamerakræfter i hænderne uden virkelig at kunne udnytte dem. Til entusiasten der ønsker et kompakt kamera med professionelle features mister RX100 IV derved noget appel. Men som et point-and-shoot til både video og foto er Sonys kompaktkamera fortsat i en klasse for sig.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job