Test: Sony RX100 IV

Med RX100-serien har Sony været med til at sætte standarden for, hvad man kan klemme ned af billedteknik i et kompaktkamera. RX100 IV er det nyeste kamera i serien. Det ligner til forveksling sin forgænger, men under det kompakte ydre gemmer sig blandt andet en ny sensor. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den udmærker sig ved en forrygende hastighed, der gør det muligt at skyde op til 16 billeder i sekundet, filme slow motion video ved 1000 fps (40x) og optage 4K ved 100 Mbps. Autofokus er også forbedret, og det samme gælder skarpheden af den elektroniske søger. Den kraftfulde teknik sikrer, at du kan få utrolig lækre billeder i kassen. Kameraet byder desuden på et udvalg af funktioner, der kan matche selv professionelle modeller. Desværre er de gemt væk i kringlede menuer, mens mulighederne for manual betjening er temmelig begrænset.

Man kan selvfølgelig ikke forvente alverdens hjul og knapper på så lille et kamera, men af de få muligheder kameraet tilbyder, er det faktisk kun kontrolringen på objektivet, der er bekvem at anvende. Havde den ellers utrolig flotte skærm så bare haft touch, kunne betjeningen være gjort betydeligt nemmere.

Det er ret ærgerligt, da man ender med en afmægtig følelse af at stå med eminente kamerakræfter i hænderne uden virkelig at kunne udnytte dem. Til entusiasten der ønsker et kompakt kamera med professionelle features mister RX100 IV derved noget appel. Men som et point-and-shoot til både video og foto er Sonys kompaktkamera fortsat i en klasse for sig.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job