Test: Fatal1ty Z170 Gaming ITX/AC

Der er noget ualmindelig tilfredsstillende ved et stærkt mini-ITX-bundkort, og de gør vores indre nørder glade. Det seneste ASRock i ministørrelse kan konkurrere med det bedste kort i fuld størrelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man får aldrig alle de funktioner, som man har i et komplet ATX-bundkort – der er simpelthen ikke plads nok. Det er grunden til, at der kun er en enkelt pci-e-x16-lane på dette kort og ingen understøttelse af andre pci-e-enheder såsom lydkort. Men der er en mini-pci-e-connector, der bliver brugt af et Wi-Fi-kort, og en M.2.sokkel til pci-e-ssd’er.

Det betyder, at dette diminutive ASRock Z170 har alle de funktioner, der skal til for at lave en forrygende lille gamingmaskine. Hvis man parrer den med en overclocket Core i7-processor og det kostbare AMD R9 Nano-grafikkort, har man al den gamingkraft, man kan vride ind i et lillebitte kabinet.

Den begrænsede plads gjorde, at vi kun nåede op på 4,7 GHz under overclocking. Men man kan hævde, at der ikke er nogen grund til at køre sin cpu så hårdt i en lille pc. Under alle omstændigheder er ASRocks fremragende Gaming ITX/AC en forrygende mulighed, hvis man vil lave en stærk, men diminutiv gamingmaskine.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS