Test: Fatal1ty Z170 Gaming ITX/AC

Der er noget ualmindelig tilfredsstillende ved et stærkt mini-ITX-bundkort, og de gør vores indre nørder glade. Det seneste ASRock i ministørrelse kan konkurrere med det bedste kort i fuld størrelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man får aldrig alle de funktioner, som man har i et komplet ATX-bundkort – der er simpelthen ikke plads nok. Det er grunden til, at der kun er en enkelt pci-e-x16-lane på dette kort og ingen understøttelse af andre pci-e-enheder såsom lydkort. Men der er en mini-pci-e-connector, der bliver brugt af et Wi-Fi-kort, og en M.2.sokkel til pci-e-ssd’er.

Det betyder, at dette diminutive ASRock Z170 har alle de funktioner, der skal til for at lave en forrygende lille gamingmaskine. Hvis man parrer den med en overclocket Core i7-processor og det kostbare AMD R9 Nano-grafikkort, har man al den gamingkraft, man kan vride ind i et lillebitte kabinet.

Den begrænsede plads gjorde, at vi kun nåede op på 4,7 GHz under overclocking. Men man kan hævde, at der ikke er nogen grund til at køre sin cpu så hårdt i en lille pc. Under alle omstændigheder er ASRocks fremragende Gaming ITX/AC en forrygende mulighed, hvis man vil lave en stærk, men diminutiv gamingmaskine.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo