Test: Fatal1ty Z170 Gaming ITX/AC

Der er noget ualmindelig tilfredsstillende ved et stærkt mini-ITX-bundkort, og de gør vores indre nørder glade. Det seneste ASRock i ministørrelse kan konkurrere med det bedste kort i fuld størrelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man får aldrig alle de funktioner, som man har i et komplet ATX-bundkort – der er simpelthen ikke plads nok. Det er grunden til, at der kun er en enkelt pci-e-x16-lane på dette kort og ingen understøttelse af andre pci-e-enheder såsom lydkort. Men der er en mini-pci-e-connector, der bliver brugt af et Wi-Fi-kort, og en M.2.sokkel til pci-e-ssd’er.

Det betyder, at dette diminutive ASRock Z170 har alle de funktioner, der skal til for at lave en forrygende lille gamingmaskine. Hvis man parrer den med en overclocket Core i7-processor og det kostbare AMD R9 Nano-grafikkort, har man al den gamingkraft, man kan vride ind i et lillebitte kabinet.

Den begrænsede plads gjorde, at vi kun nåede op på 4,7 GHz under overclocking. Men man kan hævde, at der ikke er nogen grund til at køre sin cpu så hårdt i en lille pc. Under alle omstændigheder er ASRocks fremragende Gaming ITX/AC en forrygende mulighed, hvis man vil lave en stærk, men diminutiv gamingmaskine.

Læses lige nu

    Annonce

    Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på AI inden for forskning

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network