Test: Asus Z170 Pro Gaming

Asus Pro Gaming har en af de mest konkurrencedygtige pri-ser i denne test af Z170-bundkort, og det fortjener en plads i solen. Det er også det kort, vi kommer til at se i mange af tidens færdigbyggede gaming-pc’er.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus har i umindelige tider været en af de førende bundkortproducenter. Og når man ser på systembyggerne og de kort, de bruger, vil man møde en masse Z170 Pro Gaming-kort i deres maskiner.

Kombinationen af pris og ydelse gør det svært at slå dette kort.

Ved standardhastighed halter det bagefter Hero-kor-tet og det fremragende MSI Gaming M7, fordi det hæn-ger på 4 GHz med 6700K-chippen. Men på grund af dets overclocking-ydelse behøver man ikke at bekymre sig om det. Vi kom op på 4,9 GHz med Pro Gaming-kortet, og hvis man ikke vil have snavsede fingre, kan den fremragende Asus-BIOS selv klare overclockingen.

Pro Gaming har også mange funktioner af et billigt kort at være, og der er derfor ikke brug for mange kompromiser. Vi ville nok betale den højere pris for enten et Hero eller et Maximus, men dette kort er et fortræffeligt alternativ.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job