Flat Micro: Flad lyd fra Philips

Flat Micro er navnet på Philips nye væg-højttalere, der spiller hi-fi-lyd fra et hav af kilder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I spidsen for de tre modeller i Flat Micro-serien er BTB2470, som har DAB- og FM-radio, CD-afspiller, Bluetooth og USB – de to øvrige modeller er henholdsvis uden DAB og uden DAB og Bluetooth.

Det er muligt at parre tre enheder med anlægget via Multipair, så du kan afspille fra flere af dine egne enheder eller lade vennerne komme til med deres musik.

Med 20 watt RMS og basreflekshøjtalere kan den lille enhed levere lyd til at fylde de fleste rum.

CD-afspilleren læser MP3-CD, CD og CD-R/RW, og der er også mulighed for at afspille musik via USB Direct eller koble din bærbare medieafspiller på med MP3 Link. Med digital lydkontrol kan du vælge mellem fem indstillinger, der optimerer frekvensområderne for forskellige musikgenrer.

20 radiostationer kan forudindstilles, og der er fjernbetjening til at styre anlægget. Det flade anlæg er 10,7 cm dybt, 46,5 cm bredt og 23,3 cm højt og kan stå på et bord eller hylde eller monteres på væggen:

Philips BTB2470 har en vejledende pris på 1.899 kroner, mens de mindre modeller i Flat Micro-serien, BTM2460 og MCM2450, sælges for 1.499 kroner og 1.399 kroner.

Philips BTB2470. Philips BTB2470.
Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse