Flat Micro: Flad lyd fra Philips

Flat Micro er navnet på Philips nye væg-højttalere, der spiller hi-fi-lyd fra et hav af kilder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I spidsen for de tre modeller i Flat Micro-serien er BTB2470, som har DAB- og FM-radio, CD-afspiller, Bluetooth og USB – de to øvrige modeller er henholdsvis uden DAB og uden DAB og Bluetooth.

Det er muligt at parre tre enheder med anlægget via Multipair, så du kan afspille fra flere af dine egne enheder eller lade vennerne komme til med deres musik.

Med 20 watt RMS og basreflekshøjtalere kan den lille enhed levere lyd til at fylde de fleste rum.

CD-afspilleren læser MP3-CD, CD og CD-R/RW, og der er også mulighed for at afspille musik via USB Direct eller koble din bærbare medieafspiller på med MP3 Link. Med digital lydkontrol kan du vælge mellem fem indstillinger, der optimerer frekvensområderne for forskellige musikgenrer.

20 radiostationer kan forudindstilles, og der er fjernbetjening til at styre anlægget. Det flade anlæg er 10,7 cm dybt, 46,5 cm bredt og 23,3 cm højt og kan stå på et bord eller hylde eller monteres på væggen:

Philips BTB2470 har en vejledende pris på 1.899 kroner, mens de mindre modeller i Flat Micro-serien, BTM2460 og MCM2450, sælges for 1.499 kroner og 1.399 kroner.

Philips BTB2470. Philips BTB2470.
Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS