Flat Micro: Flad lyd fra Philips

Flat Micro er navnet på Philips nye væg-højttalere, der spiller hi-fi-lyd fra et hav af kilder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I spidsen for de tre modeller i Flat Micro-serien er BTB2470, som har DAB- og FM-radio, CD-afspiller, Bluetooth og USB – de to øvrige modeller er henholdsvis uden DAB og uden DAB og Bluetooth.

Det er muligt at parre tre enheder med anlægget via Multipair, så du kan afspille fra flere af dine egne enheder eller lade vennerne komme til med deres musik.

Med 20 watt RMS og basreflekshøjtalere kan den lille enhed levere lyd til at fylde de fleste rum.

CD-afspilleren læser MP3-CD, CD og CD-R/RW, og der er også mulighed for at afspille musik via USB Direct eller koble din bærbare medieafspiller på med MP3 Link. Med digital lydkontrol kan du vælge mellem fem indstillinger, der optimerer frekvensområderne for forskellige musikgenrer.

20 radiostationer kan forudindstilles, og der er fjernbetjening til at styre anlægget. Det flade anlæg er 10,7 cm dybt, 46,5 cm bredt og 23,3 cm højt og kan stå på et bord eller hylde eller monteres på væggen:

Philips BTB2470 har en vejledende pris på 1.899 kroner, mens de mindre modeller i Flat Micro-serien, BTM2460 og MCM2450, sælges for 1.499 kroner og 1.399 kroner.

Philips BTB2470. Philips BTB2470.

Politiets Efterretningstjeneste

Tester i PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job