Test: Asus Maximus VIII Hero

Den seneste generation af Republic of Gamers Hero-bundkort har altid været vores reference til vores Ivy Bridge- og Broadwell-testmaskiner. Til Skylake har Asus lavet endnu en fremragende udgave af Hero-serien med seriøs ballast i ydelsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.


Der er næsten intet, der skiller MSI Gaming M7 fra Maximus VIII Hero, men efter vores mening bliver Asus-kortet lige akkurat overskygget af MSI. Det betyder ikke, at Hero ikke er et strålende kort, og vi har altid haft fortrinlige erfaringer med Asus’ driftssikkerhed. Det er grunden til, at disse kort altid har dannet fundamentet i vores testmaskiner.

Hero mangler MSI’s ekstra M.2-ssd-slot, men det er en bagatel: Kun de færreste har to pci-e-drev i deres system. Sagen er blot, at når ydelse og pris ligger så tæt, forfalder man til hårkløveri. Og Heros ydelse er lige så god som MSI’s, når vi udsætter dem for Cinebench og x264 HD-kodning. Der er heller ikke nogen forskel i vores gamingtest.

Hero er også en virkelig imponerende overclocker, men det kan ikke undre, når man tænker på, at det er et RoG-kort. Vi tøver ikke med at anbefale Hero; begge disse kort kan danne grundlag for fremragende Skylake-gaming maskiner.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS