Test: Asus Maximus VIII Hero

Den seneste generation af Republic of Gamers Hero-bundkort har altid været vores reference til vores Ivy Bridge- og Broadwell-testmaskiner. Til Skylake har Asus lavet endnu en fremragende udgave af Hero-serien med seriøs ballast i ydelsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.


Der er næsten intet, der skiller MSI Gaming M7 fra Maximus VIII Hero, men efter vores mening bliver Asus-kortet lige akkurat overskygget af MSI. Det betyder ikke, at Hero ikke er et strålende kort, og vi har altid haft fortrinlige erfaringer med Asus’ driftssikkerhed. Det er grunden til, at disse kort altid har dannet fundamentet i vores testmaskiner.

Hero mangler MSI’s ekstra M.2-ssd-slot, men det er en bagatel: Kun de færreste har to pci-e-drev i deres system. Sagen er blot, at når ydelse og pris ligger så tæt, forfalder man til hårkløveri. Og Heros ydelse er lige så god som MSI’s, når vi udsætter dem for Cinebench og x264 HD-kodning. Der er heller ikke nogen forskel i vores gamingtest.

Hero er også en virkelig imponerende overclocker, men det kan ikke undre, når man tænker på, at det er et RoG-kort. Vi tøver ikke med at anbefale Hero; begge disse kort kan danne grundlag for fremragende Skylake-gaming maskiner.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision