Test: Asus Maximus VIII Hero

Den seneste generation af Republic of Gamers Hero-bundkort har altid været vores reference til vores Ivy Bridge- og Broadwell-testmaskiner. Til Skylake har Asus lavet endnu en fremragende udgave af Hero-serien med seriøs ballast i ydelsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.


Der er næsten intet, der skiller MSI Gaming M7 fra Maximus VIII Hero, men efter vores mening bliver Asus-kortet lige akkurat overskygget af MSI. Det betyder ikke, at Hero ikke er et strålende kort, og vi har altid haft fortrinlige erfaringer med Asus’ driftssikkerhed. Det er grunden til, at disse kort altid har dannet fundamentet i vores testmaskiner.

Hero mangler MSI’s ekstra M.2-ssd-slot, men det er en bagatel: Kun de færreste har to pci-e-drev i deres system. Sagen er blot, at når ydelse og pris ligger så tæt, forfalder man til hårkløveri. Og Heros ydelse er lige så god som MSI’s, når vi udsætter dem for Cinebench og x264 HD-kodning. Der er heller ikke nogen forskel i vores gamingtest.

Hero er også en virkelig imponerende overclocker, men det kan ikke undre, når man tænker på, at det er et RoG-kort. Vi tøver ikke med at anbefale Hero; begge disse kort kan danne grundlag for fremragende Skylake-gaming maskiner.

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Statens IT

Teamleder Infrastruktur & Cloud

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg