Stream op til flere kanaler 4K samtidig

Linksys Max-Stream EA7500 er gearet til at levere online underholdning af skarpeste kvalitet på op til flere trådløse kanaler samtidig. .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Billedkvaliteten bliver højere og højere samtidig med at vi vil have adgang til al vores underholdning via nettet. Det lægger pres på netværket, som skal være i stand til at levere store mængder data i en stabil strøm til alle hjemmets trådløse enheder.

En god router er nødvendig for at klare sagen uden slinger, og det lover Linksys, at du får med den nye Max-Stream AC1900. Routeren er forsynet med den nye MU-MIMO-teknologi (Multi-User, Multiple Input, Multiple Output), der sørger for at kompatible enheder i praksis har deres egen dedikerede router. På den måde får de hver især en uforstyrret strøm af data, og det gør det muligt at få underholdning i høj kvalitet på flere enheder samtidig. 

Routeren er baseret på Wi-Fi 802.11ac-standarden, og den leverer en samlet hastighed på 1.9 Gbps, fordel på 1300 Mbps i 5 GHz-båndet og 600 Mbps i 2.4GHz-båndet.

Tre eksterne og justerbare antenner skal sikrer en rækkevidde stor nok til at nå ud i hele hjemmet.

Kablet forbindelse fås via fire Gigabit LAN Ethernet porte samt en Gigabit WAN, som hastighed på til ti gange højere end Ethernet.

En Qualcomm IPQ 1.4GHz Dual Core Processor sikrer at trafikken distribueres intelligent, og der er USB 3.0- og USB 2.0-porte til printere, harddiske og lignende. Med Smart Wi-Fi app'en er det muligt at betjene hjemmets Wi-Fi via din smartphone ligemeget hvor du er. 

Linksys Max-Stream AC1900 MU-MIMO Gigabit Wi-Fi Router (EA7500) er på markedet nu til en vejledende pris på 1.499 kroner.

 

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet