Test: Yamaha WX-030

Luksus i stereo.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Uanset, om det er multirum eller stereo, leverer Yamaha fin lyd. Men prisen er også høj

Yamaha-sættet stikker lidt af prismæssigt i forhold til de øvrige højttalere i testen, og som stereosæt er det en investering, hvor du kan få mange andre gode højttalere. Ikke mindst testvinderen Scansonic eller næsten to sæt af testens bedste køb fra Blue Aura. Men hvor de to nævnte sæt er aktive højttalere, der skal tilsluttes indbyrdes, er Yamaha selvstændige streaminghøjttalere, du kan bruge som stereosæt eller solo. Ganske som Denon og Sonos tilbyder det.

Yamaha er fysisk større end de to, og det høres straks, du slipper lyd igennem: Den spredes godt ud i rummet, og du kan derfor selv på ret stor afstand fra de to højttalere opleve en god stereoeffekt. Lydbilledet er større end hos både Blue Aura og Denon, men det er ikke bedre, bare med et andet klangbillede.

Appen til opsætningen er uhyre enkel, og du kan endda tilføje et billede til det sæt eller den enkelthøjttaler, du benytter. Det gør det lettere at huske den enkelte højttalers placering i appen, hvis du har mange højttalere.

Vi havde lidt problemer med at få de to højttalere til at køre som stereosæt, selvom appen automatisk spørger, om du vil køre højre/venstre, når du sætter dem op første gang. Herefter går det let, og MusicCast applikationen til både iOS og Android er utrolig let at have med at gøre.

Testens dyreste sæt er fint bygget, men prisen er lige høj nok til at sikre  en anbefaling.

Yamaha WX-030 Kan du ikke lige finde din smartphone kan du styre de mest brugte indstillinger med touchknapper på toppen af kabinettet.
Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)