Musik under bruseren

Grohe og Philips har skabt Aquatunes, en vandtæt Bluetooth-højtaler du kan sætte på brusestangen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Musik på badeværelset er én ting, musik under bruseren noget andet. Grohe er gået sammen for at skabe en højttaler skabt til lige netop dette formål. Aquatunes er vandafvisende, og kan derfor sikkert monteres i badet. Holderen kan fastgøres på alle brusestænger af standardstørrelse med en diameter på 20-25mm. Yderligere, kan højtaleren monteres uden at afmontere brusestangen fra væggen, hvilket også gør den egnet til installation andre steder på badeværelset. Når holderen er fastgjort, tager det kun et drej med håndleddet for at låse højtaleren på plads, og derefter låse den op igen når det er ønsket. Bluetooth højtaler fra GROHE og Philips. 

Brug Bluetooth knappen til at forbinde Aquatunes højtaleren med din smartphone eller tablet. Da Bluetooth har en rækkevidde på 10 meter, kan lydkilden placeres i en afstand, hvor den forbliver sikker og tør.

Aquatunes batteriet holder strømmen op til 8 timer og giver dig derfor strøm nok til mange forfriskende og afslappende brusebade før det igen skal oplades. Den medfølgende induktionsladestation gør, at højtaleren fortsat kan afspille musik under opladning. Du kan derfor sagtens nyde dine yndlingssange mens du børster tænder eller lægger din makeup. Ladestationens diskrete design i en blank Moonwhite finish, supplerer den afrundede form af højtaleren, hvis design er inspireret af både de nyeste trends inden for forbrugerelektronik og af en af de mest populære Grohe håndbrusere. Designelskere vil med det samme se den ufejlbarlige stil fra Grohe’s Design Studio.

Brugen af Aquatunes kunne ikke være nemmere. Enhver, der ejer en smartphone eller en mp3-afspiller vil føle sig hjemme med funktionerne.
De inkluderer en tænd/sluk-knap, en lydstyrkekontrol, en Bluetooth-knap for at forbinde enhederne, samt en knap med mulighed for at skifte nummer. To lysdioder viser status for Bluetooth-forbindelsen og batteristatus.

Aquatunes Bluetooth-højtalere er introduceret af Philips og Grohe - en unik bruseoplevelse, skabt ved at kombinere ekspertise fra verdens førende mærker indenfor lyd og vand.

Aquatunes koster 1.477,50 kroner og kan købes på https://shop.grohe.dk/aquatunes/.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job