Glødepæren dør - Philips genopliver den

De dekorative glødepærer har netop fået det endelige dødsstød af EU. Men der er godt nyt til de mange danskere, som har hjemmet fuld af netop disse pærer. Philips lancerer nemlig  LED-pærer, som er gode for miljøet og elregningen, og som har samme originale udtryk som de nu forbudte pærer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom glødepærerne blev forbudt i 2012, har de fortsat været til salg overalt. Det er slut nu, hvor EU har lukket hullet i lovgivningen, og det betyder, at de moderne dekorationspærer med den tydelige glødetråd forsvinder.

Men der er ingen grund til at fortvivle. Philips har lanceret en portefølje af pærer med samme form som de forgangne glødepærer, der både pynter i hjemmet, når de er slukkede, og som giver et varmt og behageligt lys.

"Når danskerne har taget glødepærerne til sig i stor stil, skyldes det først og fremmest, at de er dekorative og moderne. Men de er desværre ikke miljøvenlige. Vi har derfor arbejdet på at udvikle et udvalg af LED-pærer, der er klare og har en tydelig tråd, så de får samme udtryk som glødepærerne. Forskellen er bare, at vores pærer har et minimalt strømforbrug", siger Jan Larsen, produktchef i norden hos Philips Lighting

Og timingen kunne ikke være bedre, da det snart bliver umuligt at få fat i de gamle dekorative glødepærer. Philips LED-pærer i retrodesign kommer i handlen til sommer og fås med forskellige sokler, design og styrker. Prisen starter fra 55 kroner afhængig af type.

Leg med lyset og at sæt stemningen

Vil man sætte stemningen yderligere i rummet, kan det også gøres på hjemmets resterende lamper. Philips’ nye ’SceneSwitch’-pærer gør det muligt at dæmpe belysningen helt uden dyre installationer. Ved blot at tænde og slukke på kontakten kan belysningen indstilles i tre forskellige niveauer. Fra oplysende hvid, til dagslys og til et hyggeligt, varmt skær.

"SceneSwitch-pærerne kan sættes i alle lamper, og virker med lampens eksisterende kontakt. For hver gang man slukker og tænder blændes lyset et niveau ned, og det gør det billigt, nemt og installationsfrit at sætte den belysning, der passer til situationen", siger Jan Larsen fra Philips.

SceneSwitch kommer med tre prædefinerede lysniveauer til en vejledende udsalgspris på cirka 100 kroner. Pæren vil være i handlen til sommer.

 

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S