Test: Jabra Speak 810

Der er ikke megen sjov ved at sidde otte mand klemt indover en smartphone, når der holdes telefonmøde.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er det en situation, I med jævne mellemrum oplever på arbejdspladsen, var det måske værd at spendere lidt penge på en bedre løsning. Det kunne eksempelvis være Jabra Speak 810. Den flade højttaler er skabt specifikt til formålet. Sæt den midt på bordet, så kan op til 15 personer deltage i telefonsamtalen samtidig.

Der er både 3,5 mm minijack, USB, Bluetooth og NFC, så tilslutningsmulighederne kunne ikke være meget bedre. Højttaleren er samtidig simpel at gå til, så chancerne for, at telefonmødet forstyrres af tekniske problemer, er små. ZoomTalk-teknologi sørger for, at mikrofonerne rettes ind på den, der taler, så alle deltagere går klart igennem.

Vores samtalepartner oplevede dog en vis forstyrrende forsinkelse i den anden ende af røret. Hendes egen tale gik tydeligt igennem højttaleren. Lyden var dog temmelig dåseagtig, men det er selvfølgelig ikke kun højttalerens skyld. Grundlæggende gør Jabra Speak 810 det, den skal. Alle om bordet kan blive hørt og forstå, hvad der bliver sagt i den anden ende. Prisen burde blot have været den halve.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S