Test: Jabra Speak 810

Der er ikke megen sjov ved at sidde otte mand klemt indover en smartphone, når der holdes telefonmøde.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er det en situation, I med jævne mellemrum oplever på arbejdspladsen, var det måske værd at spendere lidt penge på en bedre løsning. Det kunne eksempelvis være Jabra Speak 810. Den flade højttaler er skabt specifikt til formålet. Sæt den midt på bordet, så kan op til 15 personer deltage i telefonsamtalen samtidig.

Der er både 3,5 mm minijack, USB, Bluetooth og NFC, så tilslutningsmulighederne kunne ikke være meget bedre. Højttaleren er samtidig simpel at gå til, så chancerne for, at telefonmødet forstyrres af tekniske problemer, er små. ZoomTalk-teknologi sørger for, at mikrofonerne rettes ind på den, der taler, så alle deltagere går klart igennem.

Vores samtalepartner oplevede dog en vis forstyrrende forsinkelse i den anden ende af røret. Hendes egen tale gik tydeligt igennem højttaleren. Lyden var dog temmelig dåseagtig, men det er selvfølgelig ikke kun højttalerens skyld. Grundlæggende gør Jabra Speak 810 det, den skal. Alle om bordet kan blive hørt og forstå, hvad der bliver sagt i den anden ende. Prisen burde blot have været den halve.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory