Test: Logitech Bluetooth Audio Adapter - Prisbillig genvej til trådløs forbindelse

Meget simpel enhed, der fungerer bedst til pc-højttalere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Logitech kan det der med tilbehør. Og storleverandøren af alt fra tastaturer til gamingudstyr og -højttalere har naturligvis også en enhed, der gør det muligt at Bluetooth-streame til kabelafhængige højttalere.

Bagpå enheden er der nærmest kun plads til de tilslutninger, du absolut har behov for. Der er phonoudgang, og der medfølger et kabel, så du kan tilslutte eksterne pc-højttalere, der bruger minijack. Det illustrerer tydeligt, at Logitech i lige så høj grad tænker på tilslutning af de pc-højttalere, mange bruger til at spille musik på, som på et egentligt musikanlæg. Og den lille adapter kan da også sagtens stå bag dine pc-højttalere uden at kunne ses.

Logitech Bluetooth Audio Adapter Der er akkurat plads til de ellers små phonobøsninger bagpå. Her finder du også aux-udgang til minijack, så du kan tilslutte pc-højttalere.

Opsætningen er ultraenkel. Tryk på Bluetooth-knappen på toppen, par den med den enhed, du vil benytte, og så du er klar. Du behøver ikke en app, for at det skal virke. Du bruger bare det musikprogram, du foretrækker, for eksempel Spotify.

Logitech Bluetooth Audio Adapter er en lille plast-enhed med et lillebitte print indeni, og vi forventer da heller ikke lyd i entusiastklassen fra et produkt til lige over 300 kroner. Musikgengivelsen imponerer heller ikke ligefrem. Musikken lyder lidt presset, og eksempelvis overtoner fra et klaver er nærmest fraværende. Der mangler dynamik, og detaljerne er visket ud. Nuancerne i musikken er ikke til stede, og det høres tydeligt over et godt musikanlæg. Lyden er dog varm og uden generende metallisk diskant.

Logitechs enhed skal ses som en løsning til dig, der gerne vil streame til dine pc-højttalere og måske også kunne streame til husets musikanlæg for at få lidt baggrundsmusik. Til det formål er den ekstrem enkel og velfungerende. Ønsker du bedre lyd, skal du ofre lidt mere og købe Philips-løsningen. Ønsker du sublim Bluetooth-lyd skal du ofre en tusse mere og købe Pro-jects streamer.

Logitech Bluetooth Audio Adapter Den 5 x 5 centimeter lille enhed er ultraenkel i brug. Tryk på knappen øverst, par med en smartphone, og du kan streame til dit musikanlæg.

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job