Test: Philips SHB9859NC

Trådløse hovedtelefoner kan være en fordel, når du er på farten. Har hørebøfferne også noise cancelling, er du sikret en uforstyrret lydoplevelse, hvad enten du sidder i bussen, flyet eller på arbejdspladsen. Begge dele får du med Philips SHB9850BC.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hovedtelefonerne er skabt i en relativt robust blanding af sort plastik og læder. De sidder behageligt på hovedet og kan klappes sammen, så de er nemme at få ned i tasken. Den trådløse tilslutning foregår nemt. Hvis du har en Android-mobil med NFC, er det blot at røre hørebøfferne med den, så oprettes forbindelsen. To enheder kan tilsluttes samtidig, så du eksempelvis kan høre musik fra din tablet og besvare et opkald fra mobilen. Batteritiden er ganske fin.

En hel dags flyrejse klarer hørebøfferne snildt. På ørekopperne er der fysiske knapper til on/off, Bluetooth og noise cancelling. Hele den højre ørekop er desuden touchfølsom, så du kan justere lydstyrken ved at glide fingeren op og ned eller ændre nummer ved at glide frem og tilbage. En udmærket løsning, der dog giver en vis risiko for utilsigtet at skifte nummer. Støjreduktionen er som sådan udmærket, men den påvirker lyden en del. Det er lidt som om, musikken lukkes inde i en klokke, mens noget af lyden forsvinder i venstre side, når funktionen aktiveres.

Lydbilledet er bredere, når den ikke er tændt, dog stadig til den mørke side. Der er god tyngde og en fyldig bund, men der mangler luft i toppen, og mellemtonen kan være lidt skærende. Lydkvaliteten er således ikke der, hvor vi havde håbet, men udvalget af funktioner og det udmærkede design taget i betragtning, får du alligevel en del for pengene.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS