Test: Philips SHB9859NC

Trådløse hovedtelefoner kan være en fordel, når du er på farten. Har hørebøfferne også noise cancelling, er du sikret en uforstyrret lydoplevelse, hvad enten du sidder i bussen, flyet eller på arbejdspladsen. Begge dele får du med Philips SHB9850BC.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hovedtelefonerne er skabt i en relativt robust blanding af sort plastik og læder. De sidder behageligt på hovedet og kan klappes sammen, så de er nemme at få ned i tasken. Den trådløse tilslutning foregår nemt. Hvis du har en Android-mobil med NFC, er det blot at røre hørebøfferne med den, så oprettes forbindelsen. To enheder kan tilsluttes samtidig, så du eksempelvis kan høre musik fra din tablet og besvare et opkald fra mobilen. Batteritiden er ganske fin.

En hel dags flyrejse klarer hørebøfferne snildt. På ørekopperne er der fysiske knapper til on/off, Bluetooth og noise cancelling. Hele den højre ørekop er desuden touchfølsom, så du kan justere lydstyrken ved at glide fingeren op og ned eller ændre nummer ved at glide frem og tilbage. En udmærket løsning, der dog giver en vis risiko for utilsigtet at skifte nummer. Støjreduktionen er som sådan udmærket, men den påvirker lyden en del. Det er lidt som om, musikken lukkes inde i en klokke, mens noget af lyden forsvinder i venstre side, når funktionen aktiveres.

Lydbilledet er bredere, når den ikke er tændt, dog stadig til den mørke side. Der er god tyngde og en fyldig bund, men der mangler luft i toppen, og mellemtonen kan være lidt skærende. Lydkvaliteten er således ikke der, hvor vi havde håbet, men udvalget af funktioner og det udmærkede design taget i betragtning, får du alligevel en del for pengene.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S