Test: Microsoft Surface Pro 4

 .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er nu ikke fordi, at den ikke klarer sig godt som tablet, men det er selvfølgelig et ekstra plus, at man ved tilkøb af et tastatur ligeledes har en bærbar pc.

Surface Pro 4 er udstyret med en virkelig skøn og lysstærk skærm, der er god til at gengive farver og samtidig har en flot detaljerigdom.

På grund af 3:2 formfaktoren føles tabletten ikke så voldsom at sidde med som tablet, selvom den naturligvis er noget tung i forhold til en traditionel tablet.

Den integrerede fod, der kan trækkes frem, giver endnu større fleksibilitet i rollen som tablet i hjemmet eller på farten. En andet glimrende ting ved Surface Pro 4 er den medleverede Surface Pen, der faktisk gør et glimrende job i forbindelse med kreative udfoldelser.

Den testede udgave af Surface Pro 4 er udstyret med en Intel Core i5-processor, hvilket er mere end rigeligt til at sikre en god og flydende brugeroplevelse.

Apropos flydende så fungerer touch på skærmen helt uden gnidninger, og den meget hurtige pci-e ssd er med til at sikre en gennemgående responsiv brugeroplevelse, der mærkes overalt.

Størrelsen har også en fordel, for mens der ikke er nogen tvivl om, at IOS- og Android-enheder i hvert fald endnu kan vælge mellem langt flere apps, så lægger de 12,3" op til, at man lettere kan anvende almindelige Windows-programmer i forhold til en
10"- tablet.

At man kan forvandle Surface Pro 4 til en fuld funktionsdygtig Windows bærbar, med alt hvad det indebærer, ved at tilslutte et tastatur, er bare et plus.

Den er ikke blandt de billigste måder at anskaffe sig hverken en tablet eller en bærbar på, det er næsten det eneste rigtigt svage punkt ved denne enhed, der balancerer ganske godt mellem to verdener.

Lydkvaliteten er også bedre end hos de fleste tablets. 

Microsoft Surface Pro 4 Primært tænkt som en bærbar, hvortil man kan købe et par specielt udviklede tastaturer. Men vi har valgt at se på mulighederne som tablet, da tastaturet alligevel er et tilkøb.
Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory