Test: Microsoft Surface Pro 4

 .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er nu ikke fordi, at den ikke klarer sig godt som tablet, men det er selvfølgelig et ekstra plus, at man ved tilkøb af et tastatur ligeledes har en bærbar pc.

Surface Pro 4 er udstyret med en virkelig skøn og lysstærk skærm, der er god til at gengive farver og samtidig har en flot detaljerigdom.

På grund af 3:2 formfaktoren føles tabletten ikke så voldsom at sidde med som tablet, selvom den naturligvis er noget tung i forhold til en traditionel tablet.

Den integrerede fod, der kan trækkes frem, giver endnu større fleksibilitet i rollen som tablet i hjemmet eller på farten. En andet glimrende ting ved Surface Pro 4 er den medleverede Surface Pen, der faktisk gør et glimrende job i forbindelse med kreative udfoldelser.

Den testede udgave af Surface Pro 4 er udstyret med en Intel Core i5-processor, hvilket er mere end rigeligt til at sikre en god og flydende brugeroplevelse.

Apropos flydende så fungerer touch på skærmen helt uden gnidninger, og den meget hurtige pci-e ssd er med til at sikre en gennemgående responsiv brugeroplevelse, der mærkes overalt.

Størrelsen har også en fordel, for mens der ikke er nogen tvivl om, at IOS- og Android-enheder i hvert fald endnu kan vælge mellem langt flere apps, så lægger de 12,3" op til, at man lettere kan anvende almindelige Windows-programmer i forhold til en
10"- tablet.

At man kan forvandle Surface Pro 4 til en fuld funktionsdygtig Windows bærbar, med alt hvad det indebærer, ved at tilslutte et tastatur, er bare et plus.

Den er ikke blandt de billigste måder at anskaffe sig hverken en tablet eller en bærbar på, det er næsten det eneste rigtigt svage punkt ved denne enhed, der balancerer ganske godt mellem to verdener.

Lydkvaliteten er også bedre end hos de fleste tablets. 

Microsoft Surface Pro 4 Primært tænkt som en bærbar, hvortil man kan købe et par specielt udviklede tastaturer. Men vi har valgt at se på mulighederne som tablet, da tastaturet alligevel er et tilkøb.
Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S