Apple forventer at din iPhone er færdig efter tre år

Du kan ikke forvente mere end tre års levetid på din iPhone, mens en Mac-computer har fire år i sig. Som led i Apples nye miljøbevidste kurs, løfter firmaet sløret for æbleprodukternes forventede livscyklus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan godt være at din iPhone 4 kører på femte år, men så er det altså et særtilfælde. I hvert fald, hvis du retter dig efter Apples egne forvemtninger til hvor længe deres produkter holder.

Som en del af Apples nye miljøbevidste linje, løfter producenten slører for, hvor længe de regner med at deres produkter holder og hvor stor en miljøbelastning de dermed udgår.

Den forventede levetid for iOS-produkter, herunder iPhone og iPad, er tre år. Både Apple TV og Mac-computere forventes dog at have et år mere i sig, så du kan have glæde af dem hele fire år.

Apple baserer denne vurdering på de brugsmønstre, der gør sig gældende for de enkelte apparater, og selvom der er ofte er fremsat påstande om det, er der ikke noget, der tyder på, at Apple selv gør noget aktivt for at mindske levetiden for deres produkter.

De fleste der ejer en iPhone, vil dog også vide at tre år er relativt lavt sat. Passer man på mobilen og undgår fysiske skader, holder den oftest meget længere. Derfor ser man da også stadig en del iPhone 4 og 4S i brug.

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S