Apple forventer at din iPhone er færdig efter tre år

Du kan ikke forvente mere end tre års levetid på din iPhone, mens en Mac-computer har fire år i sig. Som led i Apples nye miljøbevidste kurs, løfter firmaet sløret for æbleprodukternes forventede livscyklus.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan godt være at din iPhone 4 kører på femte år, men så er det altså et særtilfælde. I hvert fald, hvis du retter dig efter Apples egne forvemtninger til hvor længe deres produkter holder.

Som en del af Apples nye miljøbevidste linje, løfter producenten slører for, hvor længe de regner med at deres produkter holder og hvor stor en miljøbelastning de dermed udgår.

Den forventede levetid for iOS-produkter, herunder iPhone og iPad, er tre år. Både Apple TV og Mac-computere forventes dog at have et år mere i sig, så du kan have glæde af dem hele fire år.

Apple baserer denne vurdering på de brugsmønstre, der gør sig gældende for de enkelte apparater, og selvom der er ofte er fremsat påstande om det, er der ikke noget, der tyder på, at Apple selv gør noget aktivt for at mindske levetiden for deres produkter.

De fleste der ejer en iPhone, vil dog også vide at tre år er relativt lavt sat. Passer man på mobilen og undgår fysiske skader, holder den oftest meget længere. Derfor ser man da også stadig en del iPhone 4 og 4S i brug.

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S