Test: Kan en del uden at prale

HP Pavilion 15-af103no er en god og solid arbejdsmaskine, hvor specifikationerne er over middel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Indrømmet: Det har været svært at finde en vinder i dette felt, hvor konkurrencen er meget tæt. Og denne HP har da også en stærk konkurrent i den anden HP i testen, der er noget flottere designet og har et langt mere blæret look.

Men denne 15,6” vinder en fornuftsejr. For dykker vi ned i detaljerne i 15-af103no kan vi konstatere, at der er 8 GB hukommelse til rådlighed. Det er mere end hos konkurrenterne, og netop ram er et punkt, der er afgørende, når der arbejdes med mange filer og programmer hver dag. Desuden er harddisken på hele 2 TB, hvilket igen gør hverdagen lettere, når du ikke skal tænke på konstant at skulle tømme disken for overflødige billeder og andet, der fylder op. På den lange bane er denne ellers lidt anonyme sag et rigtigt godt køb.

Den har ikke mest X-factor i feltet, men designet er på ingen måde grimt. Overfladen er nubret og fladen omkring tastaturet helt glat. Men begge har en evne til at ”frastøde” selv de mest fedtede fingre og er desuden fine at hvile hænderne på.

Det sætter du pris på, når der skal skrives, for tasterne kan du skrive længe på. De er lidt små til store fingre, men der er god afstand mellem dem, så de fleste på testholdet fandt dem gode efter lidt øvelse.

Skærmen er tydeligvis ikke en kostbar type og mangler de sidste detaljer i gengivelsen. Men den har alligevel en dybde og glød, som vi normalt forbinder med lidt dyrere modeller. Det ville være rart med full HD-opløsning, men den er lidt lavere som hos de øvrige testkonkurrenter, og det er faktisk medvirkende til de dybe farver. Med større billedpunkter er det nemlig lettere at få glød og dybde i en skærm.

Performancemæssigt kan vi måle, at 15-af103no ikke er feltets hurtigste. Faktisk ligger den noget efter for eksempel Asus EeBook, som endda koster lidt mindre. Men Eebook er kvik på grund af en ssd-disk og andre faktorer, der giver fordele i vores måleprogram, som tager alt med i betragtning. I praksis er denne HP måske heller ikke den kvikkeste til at åbne programmer, men sæt et spil på, og den begynder at løbe fra konkurrenterne. Spillet kører kvikkere, og i det hele taget lapper 15-af103no multimedie i sig uden problemer.

Meget valuta for pengene
Grunden til dette skal findes i, at 15-af103no har et dedikeret Radeon-grafikkort, som tydeligt tager over, så snart der står multimedie på menuen.

Lyden har ikke har helt samme detaljering som fra den anden HP-deltager i testen. Men 15-af103no har god volumen og power af en bærbar at være.
15-af103no brillerer med andre ord ikke på nogen punkter, men den er en slider, som samlet set giver rigtig meget valuta for pengene. Og det betyder, at vi bedre kan tilgive for den svage, men konstante blæserstøj, som 15-af103no udsender.

Pænt med tilslutninger
Med ethernet, HDMI, USB og kortlæser er du godt dækket ind.

Selvstændigt grafikkort
Radeon-grafikkortet giver ekstra skub til spil og hjælper den ellers lidt svage processor.

God hukommelse
Med 8 GB hukommelse og 2 TB harddisk er vi på niveau med mere kostbare computere.

Tastaturet er i fuld størrelse, og der er også blevet plads til et numerisk af slagsen. Tastaturet er i fuld størrelse, og der er også blevet plads til et numerisk af slagsen.
Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S