Test: Kan en del uden at prale

HP Pavilion 15-af103no er en god og solid arbejdsmaskine, hvor specifikationerne er over middel.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Indrømmet: Det har været svært at finde en vinder i dette felt, hvor konkurrencen er meget tæt. Og denne HP har da også en stærk konkurrent i den anden HP i testen, der er noget flottere designet og har et langt mere blæret look.

Men denne 15,6” vinder en fornuftsejr. For dykker vi ned i detaljerne i 15-af103no kan vi konstatere, at der er 8 GB hukommelse til rådlighed. Det er mere end hos konkurrenterne, og netop ram er et punkt, der er afgørende, når der arbejdes med mange filer og programmer hver dag. Desuden er harddisken på hele 2 TB, hvilket igen gør hverdagen lettere, når du ikke skal tænke på konstant at skulle tømme disken for overflødige billeder og andet, der fylder op. På den lange bane er denne ellers lidt anonyme sag et rigtigt godt køb.

Den har ikke mest X-factor i feltet, men designet er på ingen måde grimt. Overfladen er nubret og fladen omkring tastaturet helt glat. Men begge har en evne til at ”frastøde” selv de mest fedtede fingre og er desuden fine at hvile hænderne på.

Det sætter du pris på, når der skal skrives, for tasterne kan du skrive længe på. De er lidt små til store fingre, men der er god afstand mellem dem, så de fleste på testholdet fandt dem gode efter lidt øvelse.

Skærmen er tydeligvis ikke en kostbar type og mangler de sidste detaljer i gengivelsen. Men den har alligevel en dybde og glød, som vi normalt forbinder med lidt dyrere modeller. Det ville være rart med full HD-opløsning, men den er lidt lavere som hos de øvrige testkonkurrenter, og det er faktisk medvirkende til de dybe farver. Med større billedpunkter er det nemlig lettere at få glød og dybde i en skærm.

Performancemæssigt kan vi måle, at 15-af103no ikke er feltets hurtigste. Faktisk ligger den noget efter for eksempel Asus EeBook, som endda koster lidt mindre. Men Eebook er kvik på grund af en ssd-disk og andre faktorer, der giver fordele i vores måleprogram, som tager alt med i betragtning. I praksis er denne HP måske heller ikke den kvikkeste til at åbne programmer, men sæt et spil på, og den begynder at løbe fra konkurrenterne. Spillet kører kvikkere, og i det hele taget lapper 15-af103no multimedie i sig uden problemer.

Meget valuta for pengene
Grunden til dette skal findes i, at 15-af103no har et dedikeret Radeon-grafikkort, som tydeligt tager over, så snart der står multimedie på menuen.

Lyden har ikke har helt samme detaljering som fra den anden HP-deltager i testen. Men 15-af103no har god volumen og power af en bærbar at være.
15-af103no brillerer med andre ord ikke på nogen punkter, men den er en slider, som samlet set giver rigtig meget valuta for pengene. Og det betyder, at vi bedre kan tilgive for den svage, men konstante blæserstøj, som 15-af103no udsender.

Pænt med tilslutninger
Med ethernet, HDMI, USB og kortlæser er du godt dækket ind.

Selvstændigt grafikkort
Radeon-grafikkortet giver ekstra skub til spil og hjælper den ellers lidt svage processor.

God hukommelse
Med 8 GB hukommelse og 2 TB harddisk er vi på niveau med mere kostbare computere.

Tastaturet er i fuld størrelse, og der er også blevet plads til et numerisk af slagsen. Tastaturet er i fuld størrelse, og der er også blevet plads til et numerisk af slagsen.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S