Test: Freecom Tablet Mini SSD 128 GB

Denne testede eksterne ssd kan gøre livet lettere, hvis man søger et eksternt drev, der understøtter en bred vifte af enheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Freecom Tablet Mini SSD 128 GB kan anvendes til Windows-computere og Mac-computere, men kan også anvendes til tablets og smartphones, så længe disse er udstyret med en microUSB-port og understøtter USB OTG.

Den eksterne ssd fylder med dimensionerne 92 mm x 58 mm x 15 mm næsten ingenting, og den vejer også blot 58 gram. Så den er let at have med, hvor man end måtte få behov for lidt ekstra lagringsplads. Trods det grålige plastikkabinets lidenhed er der fastmonteret såvel et USB 3.0 Type-A kabelstik samt et microUSB 2.0 kabelstik.

Det er hemmeligheden bag drevets alsidighed, hvor man takket være de udtrækkelige kabler som ekstra bonus slipper for at bekymre sig om at medbringe sine egne kabler. Freecom Tablet Mini SSD virker også meget robust, en ssd er i sagens natur meget mindre stødfølsom end en harddisk, desuden går der en gummiliste hele vejen rundt om enheden, hvoraf USB-kablerne indgår.

Freecom angiver da også, at drevet kan modstå fald fra op til fire meter. Ssd’en er også ret hurtig, og vi har målt sekventielle skrivehastigheder op til 182,0 MB/s, samt sekventielle læsehastigheder op til 372,9 MB/s over USB 3.0 til pc. Hvis man anvender Windows, kan man benytte det medfølgende Nero BackitUp backupsoftware, og der medfølger også formateringsværktøj til såvel Mac og pc.

Det er ikke her, man får mest for pengene, hvis man kun regner pris pr. megabyte, men drevets andre kvaliteter gør det alligevel til et fornuftigt køb.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S