Buede skærme er et flop

Philips dropper nu som de første de buede tv'er fra deres sortiment. Fordelene ved kurverne er til at overse og forbrugerne har ikke taget dem til sig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

På dette års CES i januar fremlagde Branchen ForbrugerElektronik, BFE, på et pressemøde GfK’s statistik og prognose for 2015, og heraf fremgik, at blot 4 % af de cirka 550.000 solgte tv i Danmark i 2015 var buede. Det svarer til 22.000.

"Buede tv er især flotte, hvis de står i et rum med buede vægge – men det er trods alt et fåtal af hjemmene, der har eget tårn.

Hvis vi skal være helt ærlige, så var buede fjernsyn en designgimmick og aldrig noget, forbrugerne tog til sig. Derfor tager vi også konsekvensen og lader det udgå i Norden", siger Henrik Kyhl fra Philips TV, som nu dropper det buede tv.

Det er således sidste chance for at erhverve 55PUS8700 og 65PUS8700. Udover buen har begge Philips’ unikke tre-siders baggrundsbelysning, Ambilight, der får tv-billedet til at fortsætte på bagvæggen.

Den indbyggede lyd har Dolby Digital og Dolby Pro Logic 2 og de 50 watt leverer også Virtual Surround Sound via tre højtalere bag på tv’et og to fremadvendte. Der er blandt andet Bluetooth og Easy Link, så du kan betjene flere apparater fra én fjernbetjening.

 

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S