Test: Strong Elixia

Der er genopladelige batterier, dem kan man bruge igen og igen, og så er der alkaline batterier, dem smider man væk efter brug, ikke sandt?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Helt så firkantet kan man åbenbart ikke opfatte det efter at have prøvet Strong Elixia batteriopladeren. Det er en speciel batterioplader, der både kan oplade genopladelige batterier, men også alkaline 'smid væk'-batterier. Det skal pointeres, at ligesom man aldrig må komme alkaline batterier i en almindelig batterioplader, så er det kun alkaline batterier og genopladelige Ni-MH samt Ni-CD-batterier, der må benyttes i Elixia.

Prøver man med andre, er der fare for, at batteriet eksploderer. Så det er nødvendigt at være ekstra opmærksom på, hvilke batterier der sættes i opladeren. Opladeren har plads til fire AA- eller AAA-batterier. Ud for hvert batteri er der en LED, der fortæller status for det isatte batteri. Når batteriet lader, lyser LED'en rødt, når den bliver grøn, er batteriet opladet. Er der ikke lys i LED'en, kan batteriet ikke lades op, her skal det pointeres, at man aldrig må prøve at genoplade beskadigede batterier.

Det skulle tage cirka fire timer at oplade et alkaline batteri, vores alkaline testbatterier blev det på cirka to timer. Det vil sikkert variere en del, alt efter hvor udpint batteriet er på opladningstidspunktet. Grunden til, at det kan lade sig gøre at genoplade batteriet, er, at man ved at sende en strøm gennem batteriet kan komme så tæt på batteriets oprindelige tilstand som muligt.

Når alkaline batteriet aflades opnås en kemisk ligevægt, hvorefter batteriet ikke længere leverer strøm, det er denne balance der fortykkes af opladeren. Opladeren virker fint, hvor mange gange et alkaline batteri kan genoplades, har vi ikke helt fundet ud af, op til ti gange skulle vist være muligt, hvis så må man nok succesivt forvente lavere kapacitet. Hvorom alt er,
er det godt for miljøet, og lidt for tegnebogen.  

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura