Test: Strong Elixia

Der er genopladelige batterier, dem kan man bruge igen og igen, og så er der alkaline batterier, dem smider man væk efter brug, ikke sandt?.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Helt så firkantet kan man åbenbart ikke opfatte det efter at have prøvet Strong Elixia batteriopladeren. Det er en speciel batterioplader, der både kan oplade genopladelige batterier, men også alkaline 'smid væk'-batterier. Det skal pointeres, at ligesom man aldrig må komme alkaline batterier i en almindelig batterioplader, så er det kun alkaline batterier og genopladelige Ni-MH samt Ni-CD-batterier, der må benyttes i Elixia.

Prøver man med andre, er der fare for, at batteriet eksploderer. Så det er nødvendigt at være ekstra opmærksom på, hvilke batterier der sættes i opladeren. Opladeren har plads til fire AA- eller AAA-batterier. Ud for hvert batteri er der en LED, der fortæller status for det isatte batteri. Når batteriet lader, lyser LED'en rødt, når den bliver grøn, er batteriet opladet. Er der ikke lys i LED'en, kan batteriet ikke lades op, her skal det pointeres, at man aldrig må prøve at genoplade beskadigede batterier.

Det skulle tage cirka fire timer at oplade et alkaline batteri, vores alkaline testbatterier blev det på cirka to timer. Det vil sikkert variere en del, alt efter hvor udpint batteriet er på opladningstidspunktet. Grunden til, at det kan lade sig gøre at genoplade batteriet, er, at man ved at sende en strøm gennem batteriet kan komme så tæt på batteriets oprindelige tilstand som muligt.

Når alkaline batteriet aflades opnås en kemisk ligevægt, hvorefter batteriet ikke længere leverer strøm, det er denne balance der fortykkes af opladeren. Opladeren virker fint, hvor mange gange et alkaline batteri kan genoplades, har vi ikke helt fundet ud af, op til ti gange skulle vist være muligt, hvis så må man nok succesivt forvente lavere kapacitet. Hvorom alt er,
er det godt for miljøet, og lidt for tegnebogen.  

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect