Snart er det slut med mini-jack i mobilen

Det gode gamle mini-jackstik er på vej ud. Inden længe vil USB C-stikket erstatte hovedtelefon-indgangen på mange mobile apparater.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones, tablets og bærbare bliver efterhånden så tynde, at der kniber med at få plads til de porte vi hidtil har taget som en selvfølge. LAN-stikket er allerede røget på mange bærbare, og snart er det også tid til at mini-jackstikket må vige pladsen. 

Den analoge indgang vil blive erstattet af det nye USB Type C-stik, som finder vej til mange af de nyeste smartphones, tablets og bærbare. Det multifunktionelle stik kan udvide mulighederne, når det gælder om at overføre lyd. Ikke blot kan man gå udenom den ofte temmelig ringe forstærkning og konvertering af lyden, som mobilerne levere og i stedet lade hovedtelefonerne eller højttalerne klarer jobbet med bedre komponenter. Samtidig kan noise cancelling og digital lydforbedring optimeres betragteligt.

Det vil formentlig tage nogle år før sådan en overgang er komplet, men når en stor spiller som Intel presser på og flere smartphone-producenter allerede er begyndt at lave smartphones uden mini-jackstik, så kan man godt regne med at det er der vi skal hen. Endnu er der dog ingen hovedtelefoner med USB C, så indtil de begynder at dukke op, må man klare sig med Bluetooth.  

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job