Snart er det slut med mini-jack i mobilen

Det gode gamle mini-jackstik er på vej ud. Inden længe vil USB C-stikket erstatte hovedtelefon-indgangen på mange mobile apparater.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones, tablets og bærbare bliver efterhånden så tynde, at der kniber med at få plads til de porte vi hidtil har taget som en selvfølge. LAN-stikket er allerede røget på mange bærbare, og snart er det også tid til at mini-jackstikket må vige pladsen. 

Den analoge indgang vil blive erstattet af det nye USB Type C-stik, som finder vej til mange af de nyeste smartphones, tablets og bærbare. Det multifunktionelle stik kan udvide mulighederne, når det gælder om at overføre lyd. Ikke blot kan man gå udenom den ofte temmelig ringe forstærkning og konvertering af lyden, som mobilerne levere og i stedet lade hovedtelefonerne eller højttalerne klarer jobbet med bedre komponenter. Samtidig kan noise cancelling og digital lydforbedring optimeres betragteligt.

Det vil formentlig tage nogle år før sådan en overgang er komplet, men når en stor spiller som Intel presser på og flere smartphone-producenter allerede er begyndt at lave smartphones uden mini-jackstik, så kan man godt regne med at det er der vi skal hen. Endnu er der dog ingen hovedtelefoner med USB C, så indtil de begynder at dukke op, må man klare sig med Bluetooth.  

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice