Snart er det slut med mini-jack i mobilen

Det gode gamle mini-jackstik er på vej ud. Inden længe vil USB C-stikket erstatte hovedtelefon-indgangen på mange mobile apparater.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones, tablets og bærbare bliver efterhånden så tynde, at der kniber med at få plads til de porte vi hidtil har taget som en selvfølge. LAN-stikket er allerede røget på mange bærbare, og snart er det også tid til at mini-jackstikket må vige pladsen. 

Den analoge indgang vil blive erstattet af det nye USB Type C-stik, som finder vej til mange af de nyeste smartphones, tablets og bærbare. Det multifunktionelle stik kan udvide mulighederne, når det gælder om at overføre lyd. Ikke blot kan man gå udenom den ofte temmelig ringe forstærkning og konvertering af lyden, som mobilerne levere og i stedet lade hovedtelefonerne eller højttalerne klarer jobbet med bedre komponenter. Samtidig kan noise cancelling og digital lydforbedring optimeres betragteligt.

Det vil formentlig tage nogle år før sådan en overgang er komplet, men når en stor spiller som Intel presser på og flere smartphone-producenter allerede er begyndt at lave smartphones uden mini-jackstik, så kan man godt regne med at det er der vi skal hen. Endnu er der dog ingen hovedtelefoner med USB C, så indtil de begynder at dukke op, må man klare sig med Bluetooth.  

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Midtjylland

IT-Forsyningen I/S

Leder af serverteam

Københavnsområdet

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension