Test: Forrygende, men halvdyr

Kingston 16 GB  HyperX Savage  Black 3.000 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Omsider når vi til hastighedens ukronede konge. Hvis du allerede har læst om Corsair Vengeance LPX 3200, forstår du uden tvivl de problemer, der knytter sig til at overskride tærsklen på 2.800 MT/sek. Det er svært, hvis man ikke justerer basisfrekvensen noget videre. Heldigvis er Kingstons frekvensjusteringer langt mindre drastiske, end de er hos Corsair, og det lykkedes os at overclocke vores Intel Core i7-5820K tilbage til dets standardfrekvenser med meget beskedne ændringer af kernespændingen og andre indstillinger, der ligger dybt begravet i UEFI-BIOS. Og det førte til nogle overmåde imponerende tal.

Med en CAS-latens på 15 falder praksis-latensen hos disse Savage-moduler til 10 ns, og det svarer til Corsairs 3200-sæt. Sammenholdt med den standard-overclock er det langt den hurtigste hukommelse i denne stortest. Resultatet var nogle fænomenale benchmarktal for arkivering: Hele 386 MB/sek. udpakning i 7-Zip og en imponerende score på 31,5 GB/sek. i SiSoft Sandras test af hukommelsesbåndbredde – bedre end hos noget andet dualchannel-kit. Ulempen er det astronomiske strømforbrug. Med 257 W overgår dette dualchannel-sæt endda testens quadchannel-sæt, når det gælder energiforbrug.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen