Test: Forrygende, men halvdyr

Kingston 16 GB  HyperX Savage  Black 3.000 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Omsider når vi til hastighedens ukronede konge. Hvis du allerede har læst om Corsair Vengeance LPX 3200, forstår du uden tvivl de problemer, der knytter sig til at overskride tærsklen på 2.800 MT/sek. Det er svært, hvis man ikke justerer basisfrekvensen noget videre. Heldigvis er Kingstons frekvensjusteringer langt mindre drastiske, end de er hos Corsair, og det lykkedes os at overclocke vores Intel Core i7-5820K tilbage til dets standardfrekvenser med meget beskedne ændringer af kernespændingen og andre indstillinger, der ligger dybt begravet i UEFI-BIOS. Og det førte til nogle overmåde imponerende tal.

Med en CAS-latens på 15 falder praksis-latensen hos disse Savage-moduler til 10 ns, og det svarer til Corsairs 3200-sæt. Sammenholdt med den standard-overclock er det langt den hurtigste hukommelse i denne stortest. Resultatet var nogle fænomenale benchmarktal for arkivering: Hele 386 MB/sek. udpakning i 7-Zip og en imponerende score på 31,5 GB/sek. i SiSoft Sandras test af hukommelsesbåndbredde – bedre end hos noget andet dualchannel-kit. Ulempen er det astronomiske strømforbrug. Med 257 W overgår dette dualchannel-sæt endda testens quadchannel-sæt, når det gælder energiforbrug.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S