Test: Forrygende, men halvdyr

Kingston 16 GB  HyperX Savage  Black 3.000 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Omsider når vi til hastighedens ukronede konge. Hvis du allerede har læst om Corsair Vengeance LPX 3200, forstår du uden tvivl de problemer, der knytter sig til at overskride tærsklen på 2.800 MT/sek. Det er svært, hvis man ikke justerer basisfrekvensen noget videre. Heldigvis er Kingstons frekvensjusteringer langt mindre drastiske, end de er hos Corsair, og det lykkedes os at overclocke vores Intel Core i7-5820K tilbage til dets standardfrekvenser med meget beskedne ændringer af kernespændingen og andre indstillinger, der ligger dybt begravet i UEFI-BIOS. Og det førte til nogle overmåde imponerende tal.

Med en CAS-latens på 15 falder praksis-latensen hos disse Savage-moduler til 10 ns, og det svarer til Corsairs 3200-sæt. Sammenholdt med den standard-overclock er det langt den hurtigste hukommelse i denne stortest. Resultatet var nogle fænomenale benchmarktal for arkivering: Hele 386 MB/sek. udpakning i 7-Zip og en imponerende score på 31,5 GB/sek. i SiSoft Sandras test af hukommelsesbåndbredde – bedre end hos noget andet dualchannel-kit. Ulempen er det astronomiske strømforbrug. Med 257 W overgår dette dualchannel-sæt endda testens quadchannel-sæt, når det gælder energiforbrug.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S