Test: Forrygende, men halvdyr

Kingston 16 GB  HyperX Savage  Black 3.000 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Omsider når vi til hastighedens ukronede konge. Hvis du allerede har læst om Corsair Vengeance LPX 3200, forstår du uden tvivl de problemer, der knytter sig til at overskride tærsklen på 2.800 MT/sek. Det er svært, hvis man ikke justerer basisfrekvensen noget videre. Heldigvis er Kingstons frekvensjusteringer langt mindre drastiske, end de er hos Corsair, og det lykkedes os at overclocke vores Intel Core i7-5820K tilbage til dets standardfrekvenser med meget beskedne ændringer af kernespændingen og andre indstillinger, der ligger dybt begravet i UEFI-BIOS. Og det førte til nogle overmåde imponerende tal.

Med en CAS-latens på 15 falder praksis-latensen hos disse Savage-moduler til 10 ns, og det svarer til Corsairs 3200-sæt. Sammenholdt med den standard-overclock er det langt den hurtigste hukommelse i denne stortest. Resultatet var nogle fænomenale benchmarktal for arkivering: Hele 386 MB/sek. udpakning i 7-Zip og en imponerende score på 31,5 GB/sek. i SiSoft Sandras test af hukommelsesbåndbredde – bedre end hos noget andet dualchannel-kit. Ulempen er det astronomiske strømforbrug. Med 257 W overgår dette dualchannel-sæt endda testens quadchannel-sæt, når det gælder energiforbrug.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job