Test: Ræverød og miljøvenlig

Patriot 16 GB  (2 x 8 GB) Viper  Red 2.400 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Patriot har leveret nogle fantastiske hukommelsessæt i de seneste år. Patriot Viper Black var nogle af de mest interessante ddr3-sæt, vi nogensinde havde set. Derfor havde vi store forventninger til den californiske hukommelsesproducent, da ddr4 kom frem.

Og nu er de her: Patriots nye Viper Red-serie ligger lunt i svinget med 2.400 MT/sek. og en CAS-latens på 15. Selvom der ikke er tale om den hurtigste hukommelse her (det er faktisk den langsomste i vores stortest), leverer modulerne driftssikkerhed og valuta for pengene. Hvad angår ydelsen, befinder vi os stort set der, hvor et almindeligt ddr4-sæt ligger. Den generelle båndbredde er med 28,3 GB/sek. den laveste i vores test. Men man nyder godt af et fantastisk lavt strømforbrug – et af testens laveste.

Hvis man søger et rødt ram-sæt til maskinen og udelukkende fokuserer på gaming og æstetik, er disse moduler et glimrende valg. De 16 GB svigter ikke, når det gælder, og man kommer ikke ud for negative konsekvenser af at købe så lav en latens kombineret med en udmærket datarate.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S