Test: Ræverød og miljøvenlig

Patriot 16 GB  (2 x 8 GB) Viper  Red 2.400 MHz.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Patriot har leveret nogle fantastiske hukommelsessæt i de seneste år. Patriot Viper Black var nogle af de mest interessante ddr3-sæt, vi nogensinde havde set. Derfor havde vi store forventninger til den californiske hukommelsesproducent, da ddr4 kom frem.

Og nu er de her: Patriots nye Viper Red-serie ligger lunt i svinget med 2.400 MT/sek. og en CAS-latens på 15. Selvom der ikke er tale om den hurtigste hukommelse her (det er faktisk den langsomste i vores stortest), leverer modulerne driftssikkerhed og valuta for pengene. Hvad angår ydelsen, befinder vi os stort set der, hvor et almindeligt ddr4-sæt ligger. Den generelle båndbredde er med 28,3 GB/sek. den laveste i vores test. Men man nyder godt af et fantastisk lavt strømforbrug – et af testens laveste.

Hvis man søger et rødt ram-sæt til maskinen og udelukkende fokuserer på gaming og æstetik, er disse moduler et glimrende valg. De 16 GB svigter ikke, når det gælder, og man kommer ikke ud for negative konsekvenser af at købe så lav en latens kombineret med en udmærket datarate.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S