Nu kan du spille direkte på dit Philips-tv

Philips TV’s nye partnerskab med GameFly giver dig adgang til gaming uden en decideret spillekonsol – og i kombination med Philips’ unikke Ambilight-teknologi flytter det skærmens grænser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du behøver ikke købe en decideret spillekonsol. Du får nem adgang til et hav af kvalitetsspil. Og du får en enestående lysoplevelse.

Det er tre af de fordele, du får af det nye partnerskab mellem Philips TV og GameFly. Det giver nuværende og kommende ejere af Philips’ Smart TV og Android TV fra 2015 og 2016 mulighed for gaming uden at skulle købe en decideret spillekonsol.

Et udvalg på lidt over 60 spil vil i første omgang blive muligt at streame fra GameFlys skybaserede tjeneste. Det drejer sig bl.a. om efterspurgte titler som: Tomb Raider Game of the Year Edition, Batman: Arkham Origins, F.E.A.R. 3, Darksiders , Red Faction Armageddon, Lego Batman 3, Pacman Championship Edition, WRC4 – og mange flere følger efter i år.

Du får også en unik oplevelse med Philips TV’s baggrundsbelysning Ambilight, som benytter en stribe LED-lamper på bagsiden af tv’et til at projicere en glorie af skiftende lys, som matcher farverne på tv-skærmen, op på væggen bag tv’et. Den kraftfulde processor og store lagringsmulighed - som kan udvides – giver hurtig responstid og en behaglig, gnidningsfri spilleoplevelse.

Philips har indtil videre 21 tv-modeller fra 5500-serien og op, som understøtter GameFly-streaming app’en og yderligere 16 modeller opdateres i år..

GameFly kan gratis prøves i 15 minutter og ellers er abonnementsprisen 9,95 euro per styk per måned for Family Pack og Gamer Pack.

Familie-pakken indeholder nemme, familieorienterede spil, som også kan spilles af små børn. Gamer-pakken byder på spil med større udfordringer for alle aldre. Pakkernes indhold udskiftes periodisk i årets løb.

Du skal have en internet-forbindelse på 8Mbps til HD-opløsning og en forbindelse på 4Mbps til SD-opløsning samt en gamepad med x-input – fra et udvalg på fem modeller – som sluttes til tv’et via USB-porten.

Responstiden er reduceret til 0.1 sekunder – og der er indbygget beskyttelse mod internet-problemer som pakketab, udsving i båndbredde og variable roundtrips. Gamere kan spille i timevis uden at blive afbrudt af reklamer, og de kan gemme deres spil og senere fortsætte på ethvert kompatibelt Philips TV eller enhver anden GameFly Streaming-kompatibel enhed.

Produktspecialist Mads Neumann Olsson fra TP Vision i Danmark siger om de nye muligheder:

"Det er endnu et bevis på vores bestræbelser på hele tiden at forbedre Philips Smart TV med nye og spændende tjenester. Det understreger, at vores Smart TV er en fortrinlig portal, der kan levere alle former for streamet indhold i høj teknisk kvalitet. Vores kunder kan være sikre på, at tv’et vil fortsætte med at blive udviklet efter de har købt det!"

Om GameFly

GameFly arbejder sammen med kabel-distributører, hardware-producenter og medier for at give forbrugerne adgang til spilletjenester. GameFly bruger sin patenterede teknologi til at streame videospil fra førende udgivere som Warner Bros., 2K, Square Enix, og Capcom, via Smart TV, set-top-bokse og streaming-enheder.

Læses lige nu

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S