Nu kan du spille direkte på dit Philips-tv

Philips TV’s nye partnerskab med GameFly giver dig adgang til gaming uden en decideret spillekonsol – og i kombination med Philips’ unikke Ambilight-teknologi flytter det skærmens grænser.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du behøver ikke købe en decideret spillekonsol. Du får nem adgang til et hav af kvalitetsspil. Og du får en enestående lysoplevelse.

Det er tre af de fordele, du får af det nye partnerskab mellem Philips TV og GameFly. Det giver nuværende og kommende ejere af Philips’ Smart TV og Android TV fra 2015 og 2016 mulighed for gaming uden at skulle købe en decideret spillekonsol.

Et udvalg på lidt over 60 spil vil i første omgang blive muligt at streame fra GameFlys skybaserede tjeneste. Det drejer sig bl.a. om efterspurgte titler som: Tomb Raider Game of the Year Edition, Batman: Arkham Origins, F.E.A.R. 3, Darksiders , Red Faction Armageddon, Lego Batman 3, Pacman Championship Edition, WRC4 – og mange flere følger efter i år.

Du får også en unik oplevelse med Philips TV’s baggrundsbelysning Ambilight, som benytter en stribe LED-lamper på bagsiden af tv’et til at projicere en glorie af skiftende lys, som matcher farverne på tv-skærmen, op på væggen bag tv’et. Den kraftfulde processor og store lagringsmulighed - som kan udvides – giver hurtig responstid og en behaglig, gnidningsfri spilleoplevelse.

Philips har indtil videre 21 tv-modeller fra 5500-serien og op, som understøtter GameFly-streaming app’en og yderligere 16 modeller opdateres i år..

GameFly kan gratis prøves i 15 minutter og ellers er abonnementsprisen 9,95 euro per styk per måned for Family Pack og Gamer Pack.

Familie-pakken indeholder nemme, familieorienterede spil, som også kan spilles af små børn. Gamer-pakken byder på spil med større udfordringer for alle aldre. Pakkernes indhold udskiftes periodisk i årets løb.

Du skal have en internet-forbindelse på 8Mbps til HD-opløsning og en forbindelse på 4Mbps til SD-opløsning samt en gamepad med x-input – fra et udvalg på fem modeller – som sluttes til tv’et via USB-porten.

Responstiden er reduceret til 0.1 sekunder – og der er indbygget beskyttelse mod internet-problemer som pakketab, udsving i båndbredde og variable roundtrips. Gamere kan spille i timevis uden at blive afbrudt af reklamer, og de kan gemme deres spil og senere fortsætte på ethvert kompatibelt Philips TV eller enhver anden GameFly Streaming-kompatibel enhed.

Produktspecialist Mads Neumann Olsson fra TP Vision i Danmark siger om de nye muligheder:

"Det er endnu et bevis på vores bestræbelser på hele tiden at forbedre Philips Smart TV med nye og spændende tjenester. Det understreger, at vores Smart TV er en fortrinlig portal, der kan levere alle former for streamet indhold i høj teknisk kvalitet. Vores kunder kan være sikre på, at tv’et vil fortsætte med at blive udviklet efter de har købt det!"

Om GameFly

GameFly arbejder sammen med kabel-distributører, hardware-producenter og medier for at give forbrugerne adgang til spilletjenester. GameFly bruger sin patenterede teknologi til at streame videospil fra førende udgivere som Warner Bros., 2K, Square Enix, og Capcom, via Smart TV, set-top-bokse og streaming-enheder.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder til Tilsyn & Compliance

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)