Designlækker QHD-skærm til billige penge

AOC Q2781PQ er en stor 27" skærm i slankt kantløst design. Den er forsynet med IPS-panel og Flicker Free teknologi, men sælges til ganske rimelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye skærm har ultra-slankt udseende og en stilfuld asymmetrisk fod. Derudover har den et nyt kantløst design på alle fire sider med 5,7 mm sorte kanter øverst og på venstre og højre side samt en 6,25 mm kant i bunden.

Skærmen er udstyret med et moderne AH-IPS-panel, der muliggør en bred betragtningsvinkel på 178°, og strålende farver med 100% sRGB ensartethed og optimal farvegengivelse fra enhver synsvinkel.

AOC Q2781PQ kommer med QHD-opløsning (2560 x 1440 pixel). Brugere med interesse for billed- eller videoredigering kan derfor drage fordel af skarp og levende grafik, der imponerer ned til mindste detalje.

Funktionel og behagelig i brug

Brugere, der ofte tilbringer mange timer foran skærmen, vil nyde godt af AOC’s Flicker Free-teknologi, der regulerer skærmens lysstyrke via et DC (jævnstrøm) backlight system, der reducerer den ubehagelige flimren, som ofte er skyld i, at man overanstrenger sine øjne.

Skærmen har desuden en række indgange, så der er også tænkt på dem, der gerne vil koble den stilfulde skærm op med deres spillekonsoller, Blu-ray-afspillere eller bærbare enheder. Disse omfatter en DisplayPort, to HDMI-indgange og D-Sub.

Uanset, om du er på udkig efter en skærm til at redigere billeder, arbejde i regneark hjemme eller til at imponere dine kolleger på kontoret, så vil AOC Q2781PQ få hjerterne hos hjemmebrugere, superbrugere og fashionistas til at slå hurtigere.

AOC Q2781PQ vil være tilgængelig i juli til en vejledende pris på 2.599 kroner. 

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S