Designlækker QHD-skærm til billige penge

AOC Q2781PQ er en stor 27" skærm i slankt kantløst design. Den er forsynet med IPS-panel og Flicker Free teknologi, men sælges til ganske rimelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye skærm har ultra-slankt udseende og en stilfuld asymmetrisk fod. Derudover har den et nyt kantløst design på alle fire sider med 5,7 mm sorte kanter øverst og på venstre og højre side samt en 6,25 mm kant i bunden.

Skærmen er udstyret med et moderne AH-IPS-panel, der muliggør en bred betragtningsvinkel på 178°, og strålende farver med 100% sRGB ensartethed og optimal farvegengivelse fra enhver synsvinkel.

AOC Q2781PQ kommer med QHD-opløsning (2560 x 1440 pixel). Brugere med interesse for billed- eller videoredigering kan derfor drage fordel af skarp og levende grafik, der imponerer ned til mindste detalje.

Funktionel og behagelig i brug

Brugere, der ofte tilbringer mange timer foran skærmen, vil nyde godt af AOC’s Flicker Free-teknologi, der regulerer skærmens lysstyrke via et DC (jævnstrøm) backlight system, der reducerer den ubehagelige flimren, som ofte er skyld i, at man overanstrenger sine øjne.

Skærmen har desuden en række indgange, så der er også tænkt på dem, der gerne vil koble den stilfulde skærm op med deres spillekonsoller, Blu-ray-afspillere eller bærbare enheder. Disse omfatter en DisplayPort, to HDMI-indgange og D-Sub.

Uanset, om du er på udkig efter en skærm til at redigere billeder, arbejde i regneark hjemme eller til at imponere dine kolleger på kontoret, så vil AOC Q2781PQ få hjerterne hos hjemmebrugere, superbrugere og fashionistas til at slå hurtigere.

AOC Q2781PQ vil være tilgængelig i juli til en vejledende pris på 2.599 kroner. 

Læses lige nu

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse