Designlækker QHD-skærm til billige penge

AOC Q2781PQ er en stor 27" skærm i slankt kantløst design. Den er forsynet med IPS-panel og Flicker Free teknologi, men sælges til ganske rimelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye skærm har ultra-slankt udseende og en stilfuld asymmetrisk fod. Derudover har den et nyt kantløst design på alle fire sider med 5,7 mm sorte kanter øverst og på venstre og højre side samt en 6,25 mm kant i bunden.

Skærmen er udstyret med et moderne AH-IPS-panel, der muliggør en bred betragtningsvinkel på 178°, og strålende farver med 100% sRGB ensartethed og optimal farvegengivelse fra enhver synsvinkel.

AOC Q2781PQ kommer med QHD-opløsning (2560 x 1440 pixel). Brugere med interesse for billed- eller videoredigering kan derfor drage fordel af skarp og levende grafik, der imponerer ned til mindste detalje.

Funktionel og behagelig i brug

Brugere, der ofte tilbringer mange timer foran skærmen, vil nyde godt af AOC’s Flicker Free-teknologi, der regulerer skærmens lysstyrke via et DC (jævnstrøm) backlight system, der reducerer den ubehagelige flimren, som ofte er skyld i, at man overanstrenger sine øjne.

Skærmen har desuden en række indgange, så der er også tænkt på dem, der gerne vil koble den stilfulde skærm op med deres spillekonsoller, Blu-ray-afspillere eller bærbare enheder. Disse omfatter en DisplayPort, to HDMI-indgange og D-Sub.

Uanset, om du er på udkig efter en skærm til at redigere billeder, arbejde i regneark hjemme eller til at imponere dine kolleger på kontoret, så vil AOC Q2781PQ få hjerterne hos hjemmebrugere, superbrugere og fashionistas til at slå hurtigere.

AOC Q2781PQ vil være tilgængelig i juli til en vejledende pris på 2.599 kroner. 

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse