Designlækker QHD-skærm til billige penge

AOC Q2781PQ er en stor 27" skærm i slankt kantløst design. Den er forsynet med IPS-panel og Flicker Free teknologi, men sælges til ganske rimelig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye skærm har ultra-slankt udseende og en stilfuld asymmetrisk fod. Derudover har den et nyt kantløst design på alle fire sider med 5,7 mm sorte kanter øverst og på venstre og højre side samt en 6,25 mm kant i bunden.

Skærmen er udstyret med et moderne AH-IPS-panel, der muliggør en bred betragtningsvinkel på 178°, og strålende farver med 100% sRGB ensartethed og optimal farvegengivelse fra enhver synsvinkel.

AOC Q2781PQ kommer med QHD-opløsning (2560 x 1440 pixel). Brugere med interesse for billed- eller videoredigering kan derfor drage fordel af skarp og levende grafik, der imponerer ned til mindste detalje.

Funktionel og behagelig i brug

Brugere, der ofte tilbringer mange timer foran skærmen, vil nyde godt af AOC’s Flicker Free-teknologi, der regulerer skærmens lysstyrke via et DC (jævnstrøm) backlight system, der reducerer den ubehagelige flimren, som ofte er skyld i, at man overanstrenger sine øjne.

Skærmen har desuden en række indgange, så der er også tænkt på dem, der gerne vil koble den stilfulde skærm op med deres spillekonsoller, Blu-ray-afspillere eller bærbare enheder. Disse omfatter en DisplayPort, to HDMI-indgange og D-Sub.

Uanset, om du er på udkig efter en skærm til at redigere billeder, arbejde i regneark hjemme eller til at imponere dine kolleger på kontoret, så vil AOC Q2781PQ få hjerterne hos hjemmebrugere, superbrugere og fashionistas til at slå hurtigere.

AOC Q2781PQ vil være tilgængelig i juli til en vejledende pris på 2.599 kroner. 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S