Vi går amok i fotos på festival

'Pics - or it didn't happen' er slået fuld igennem på de danske festivaler - og det er kvinderne, der fører an til fotofesten. Til gengæld lader det til, at festival-flirt stadig er en analog affære, viser en ny undersøgelse foretaget af Epinion for Telenor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Så snart første tone slås an på en af sommerens festivaler, giver det genlyd på sociale medier i form af et sandt fotofyrværkeri.

Foto-deling er nemlig danskernes yndlingsbeskæftigelse nr. 1 på sociale medier, når mobilen er med på fe¬stival. Godt 9 ud af 10 festivalgængere bruger sociale medier og hele 74 pct. uploader billede af festivaloplevelserne, så venner og bekendte kan følge med. Kvinderne er særligt begejstrede for at dele foto¬dokumentation af årets oplevelser (81 pct. mod 66 pct.).

Facebook er med 66 pct. brugere danskernes absolutte sociale media-favorit, når der skal postes opdaterin¬ger fra sommerens festivaler. Herefter følger Snapchat (30 pct.) og Instagram (24 pct) - begge udelukkende foto-medier. Kvinderne er dobbelt så begejstrede for at lægge billeder op på Instagram som deres mandlige medgæster (40 pct. mod 20 pct.).

Med danskernes store appetit på at fortsætte festivalfesten på sociale medier overrasker det ikke, at henved halvdelen (48 pct.) siger, at det er vigtigt for dem, at være på sociale medier på festival. For en tredjedel vil det direkte gå ud over deres festivaloplevelse, hvis de ikke har mobil- eller internetdækning.

Festivalflirten er stadig analog

Modsat, hvad man måske skulle tro, er dating-apps som Tinder og Happn ikke rødglødende på festivalerne. Kun 5 pct. af de 18 til 35 årige svarer, at de bruger sociale medier - herunder dating apps - til at finde en festivalflirt. Og mindre end 1 ud af 10 af de unge tjekker op på Tinder og

Happn i løbet af en festivalweek-end. Det tyder altså på, at festivalflirten stadig overvejende er en analog affære.

For at være rustet til den enorme mængde fotos og videoklip, der bliver sluppet løs over landets festivalplad-ser, er Telenor i gang med at opruste mobilnetværket ved festivalsites landet over:

"Dataforbruget fra pladserne stiger år for år - primært pga. foto- og videodeling. Det ser vi ved, at upload fylder langt mere på vores event-master, end der gør på de almindelige. Faktisk kan vi tydeligt se, hvordan upload-forbruget stiger, når en populær kunstner går på scenen. Derfor rykker vi ud med rullende ekstra¬master eller tuner de eksisterende til den øgede trafik, så vores kunder kan få en god netværksoplevelse uden forsinkelser og black outs, selvom ekstremt mange mennesker er samlet på få kvadratmeter til en festi¬val," fortæller Peter Nødbak, der er netværksdirektør i Telenor.

Om Telenors undersøgelse

Telenors undersøgelsen af danskerne social media-forbrug på festival er gennemført via Epinions Danmarkspanel på vegne af Telenor i perioden 4. maj til 10. maj 2016. I alt 1047 personer mellem 18 og 75 år har deltaget.

 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos