Vi går amok i fotos på festival

'Pics - or it didn't happen' er slået fuld igennem på de danske festivaler - og det er kvinderne, der fører an til fotofesten. Til gengæld lader det til, at festival-flirt stadig er en analog affære, viser en ny undersøgelse foretaget af Epinion for Telenor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Så snart første tone slås an på en af sommerens festivaler, giver det genlyd på sociale medier i form af et sandt fotofyrværkeri.

Foto-deling er nemlig danskernes yndlingsbeskæftigelse nr. 1 på sociale medier, når mobilen er med på fe¬stival. Godt 9 ud af 10 festivalgængere bruger sociale medier og hele 74 pct. uploader billede af festivaloplevelserne, så venner og bekendte kan følge med. Kvinderne er særligt begejstrede for at dele foto¬dokumentation af årets oplevelser (81 pct. mod 66 pct.).

Facebook er med 66 pct. brugere danskernes absolutte sociale media-favorit, når der skal postes opdaterin¬ger fra sommerens festivaler. Herefter følger Snapchat (30 pct.) og Instagram (24 pct) - begge udelukkende foto-medier. Kvinderne er dobbelt så begejstrede for at lægge billeder op på Instagram som deres mandlige medgæster (40 pct. mod 20 pct.).

Med danskernes store appetit på at fortsætte festivalfesten på sociale medier overrasker det ikke, at henved halvdelen (48 pct.) siger, at det er vigtigt for dem, at være på sociale medier på festival. For en tredjedel vil det direkte gå ud over deres festivaloplevelse, hvis de ikke har mobil- eller internetdækning.

Festivalflirten er stadig analog

Modsat, hvad man måske skulle tro, er dating-apps som Tinder og Happn ikke rødglødende på festivalerne. Kun 5 pct. af de 18 til 35 årige svarer, at de bruger sociale medier - herunder dating apps - til at finde en festivalflirt. Og mindre end 1 ud af 10 af de unge tjekker op på Tinder og

Happn i løbet af en festivalweek-end. Det tyder altså på, at festivalflirten stadig overvejende er en analog affære.

For at være rustet til den enorme mængde fotos og videoklip, der bliver sluppet løs over landets festivalplad-ser, er Telenor i gang med at opruste mobilnetværket ved festivalsites landet over:

"Dataforbruget fra pladserne stiger år for år - primært pga. foto- og videodeling. Det ser vi ved, at upload fylder langt mere på vores event-master, end der gør på de almindelige. Faktisk kan vi tydeligt se, hvordan upload-forbruget stiger, når en populær kunstner går på scenen. Derfor rykker vi ud med rullende ekstra¬master eller tuner de eksisterende til den øgede trafik, så vores kunder kan få en god netværksoplevelse uden forsinkelser og black outs, selvom ekstremt mange mennesker er samlet på få kvadratmeter til en festi¬val," fortæller Peter Nødbak, der er netværksdirektør i Telenor.

Om Telenors undersøgelse

Telenors undersøgelsen af danskerne social media-forbrug på festival er gennemført via Epinions Danmarkspanel på vegne af Telenor i perioden 4. maj til 10. maj 2016. I alt 1047 personer mellem 18 og 75 år har deltaget.

 

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S