Vi går amok i fotos på festival

'Pics - or it didn't happen' er slået fuld igennem på de danske festivaler - og det er kvinderne, der fører an til fotofesten. Til gengæld lader det til, at festival-flirt stadig er en analog affære, viser en ny undersøgelse foretaget af Epinion for Telenor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Så snart første tone slås an på en af sommerens festivaler, giver det genlyd på sociale medier i form af et sandt fotofyrværkeri.

Foto-deling er nemlig danskernes yndlingsbeskæftigelse nr. 1 på sociale medier, når mobilen er med på fe¬stival. Godt 9 ud af 10 festivalgængere bruger sociale medier og hele 74 pct. uploader billede af festivaloplevelserne, så venner og bekendte kan følge med. Kvinderne er særligt begejstrede for at dele foto¬dokumentation af årets oplevelser (81 pct. mod 66 pct.).

Facebook er med 66 pct. brugere danskernes absolutte sociale media-favorit, når der skal postes opdaterin¬ger fra sommerens festivaler. Herefter følger Snapchat (30 pct.) og Instagram (24 pct) - begge udelukkende foto-medier. Kvinderne er dobbelt så begejstrede for at lægge billeder op på Instagram som deres mandlige medgæster (40 pct. mod 20 pct.).

Med danskernes store appetit på at fortsætte festivalfesten på sociale medier overrasker det ikke, at henved halvdelen (48 pct.) siger, at det er vigtigt for dem, at være på sociale medier på festival. For en tredjedel vil det direkte gå ud over deres festivaloplevelse, hvis de ikke har mobil- eller internetdækning.

Festivalflirten er stadig analog

Modsat, hvad man måske skulle tro, er dating-apps som Tinder og Happn ikke rødglødende på festivalerne. Kun 5 pct. af de 18 til 35 årige svarer, at de bruger sociale medier - herunder dating apps - til at finde en festivalflirt. Og mindre end 1 ud af 10 af de unge tjekker op på Tinder og

Happn i løbet af en festivalweek-end. Det tyder altså på, at festivalflirten stadig overvejende er en analog affære.

For at være rustet til den enorme mængde fotos og videoklip, der bliver sluppet løs over landets festivalplad-ser, er Telenor i gang med at opruste mobilnetværket ved festivalsites landet over:

"Dataforbruget fra pladserne stiger år for år - primært pga. foto- og videodeling. Det ser vi ved, at upload fylder langt mere på vores event-master, end der gør på de almindelige. Faktisk kan vi tydeligt se, hvordan upload-forbruget stiger, når en populær kunstner går på scenen. Derfor rykker vi ud med rullende ekstra¬master eller tuner de eksisterende til den øgede trafik, så vores kunder kan få en god netværksoplevelse uden forsinkelser og black outs, selvom ekstremt mange mennesker er samlet på få kvadratmeter til en festi¬val," fortæller Peter Nødbak, der er netværksdirektør i Telenor.

Om Telenors undersøgelse

Telenors undersøgelsen af danskerne social media-forbrug på festival er gennemført via Epinions Danmarkspanel på vegne af Telenor i perioden 4. maj til 10. maj 2016. I alt 1047 personer mellem 18 og 75 år har deltaget.

 

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank