Billig Sony-mobil med stærkt kamera

Xperia E5 har store kræfter, lang batterilevetid og stærkt kamera, men sælges til lavpris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

“Xperia E5 er en smartphone, der ikke går på kompromis med den ydelse, der forventes i dens segment,” udtaler Tsutomu Sato, der er Director of Product Marketing hos Sony Mobile Communications. “Det er den perfekte smartphone til dem, der til en overkommelig pris ønsker kamerateknologi og -design, som man oftest forbinder med dyrere mobiler.”

Mobilen har klassisk Sony-design og er 8,2 mm tynd og kun 147 gram.

Den er udstyret med en firekernet MediaTek MT6735-processor på 1,3GHz, og der er 1,5 GB ram samt 4G-forbindelse.

Sony lover op til to dages levetid fra det indbyggede 2300 mAh batteri. “Smart Cleaner” arbejder i baggrunden for at sikre, at den maksimale ydelse hele tiden er disponibel til din Xperia E5 ved automatisk at fjerne ubrugte processer og cachedata.

Bagkameraet er på 13 MP og frontkameraet på 5 MP-kamera. Auto Scene Recognition analyserer forholdene og registrerer, om du tager en selfie eller et foto af en ny middagsret, og indstillingerne tilrettes derefter, så optagelserne er i top.

Kameraet har swipe-kontrol, der gør det nemt at skifte mellem forskellige muligheder samt den helt nye “Share”-knap, hvor du øjeblikkeligt kan uploade til Instagram, Twitter eller Facebook med ganske få trin.D

Der er 16 GB lager indbygget, og du udvide ekstra via microSD-kort på op til 200 GB.

Xperia E5 fås i grafitsort eller hvid. Den kommer i butikkerne i slutningen af juni med en vejledende pris på 1.499 kroner. 

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job