Asus klar med lynhurtig letvægts-laptop

ZenBook 3 er tyndere, lettere og hurtigere end MacBook.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den vejer under et kilo, men fås med en lynhurtig Core i7-processor, 12 GB ram og op til 1 TB SSD-lager, monteret via hurtig PCIe. Og for lige at sætte prikken over i'et har den højtopløst 12,5" skærm med Gorilla Glass 4, fire højttalere fra Harman Kardon og USB C-port.  

Den skanke maskine - som fås i farverne Royal Blue, Rose Gold and Quartz Grey - har aluminiumslegering af rumfartsklasse og er forsynet med fuldstørrelse bagbelyst keyboard, glasklædt touchpad samt en fingeraftrykslæser med understørrelse af Windows Hello.

Asus lover op til 9 timers batterilevetid samt hurtig opladning via USB C-porten - på 49 minutter er den opladt 60 procent. 

Hvornår ZenBook 3 lander i de danske butikker er der endnu ingen meldinger om. Men efter alt at dømme vil vi kunne forvente priser fra omkring 9.000 kroner og op, alt efter konfiguration.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job