Test: Lækker – men dyr og lidt langsom

Den nyeste variant af Microsoft Surface 4 Pro er en lækker, men ret kostbar sag.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi er nu i gang med fjerde generation af Microsofts Surface – de lækre tablets, der via tilkøb af tastatur kan forvandles til en bærbar pc. Og den nyeste variant er endnu mere lækker end forgængerne. Men prisen i forhold til ydelsen er stadig høj – trods prisnedsættelser sammenlignet med tidligere varianter.

Du kan klappe den nederste del af bagsidens metaloverflade ud, så den fungerer som støttefod. Her står skærmdelen solidt, og du kan nyde skærmen med den meget høje opløsning. Den er en fornøjelse at arbejde på – ikke mindst med billeder.

Tastaturet følger ikke med, men skal tilkøbes for små 1000 kroner. Så skal Surface forvandles til en bærbar computer, bliver prisen rigelig høj. Ikke mindst, når du tager bestykningen og den trods alt begrænsede ydelse med i ligningen. I vores hastighedstest er Surface testens langsomste Windows-maskine.

Tastaturet fungerer fint. Det er næsten på højde med et ægte, indbygget tastatur, og når det er klikket på, er det vinklet, så du får en god skrivestilling.

Surface Pro 4 er en specialitet, der måske har lidt svært ved at finde sin rolle. Men finish og materialekvalitet er i den meget høje ende, så hvis penge ikke er nogen udfordring i dit liv, og du har brug for en fiks Windows-tablet med notebook-potentiale, skal du ikke afskrive Microsofts prestigemaskine.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg