Test: Lækker – men dyr og lidt langsom

Den nyeste variant af Microsoft Surface 4 Pro er en lækker, men ret kostbar sag.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Vi er nu i gang med fjerde generation af Microsofts Surface – de lækre tablets, der via tilkøb af tastatur kan forvandles til en bærbar pc. Og den nyeste variant er endnu mere lækker end forgængerne. Men prisen i forhold til ydelsen er stadig høj – trods prisnedsættelser sammenlignet med tidligere varianter.

Du kan klappe den nederste del af bagsidens metaloverflade ud, så den fungerer som støttefod. Her står skærmdelen solidt, og du kan nyde skærmen med den meget høje opløsning. Den er en fornøjelse at arbejde på – ikke mindst med billeder.

Tastaturet følger ikke med, men skal tilkøbes for små 1000 kroner. Så skal Surface forvandles til en bærbar computer, bliver prisen rigelig høj. Ikke mindst, når du tager bestykningen og den trods alt begrænsede ydelse med i ligningen. I vores hastighedstest er Surface testens langsomste Windows-maskine.

Tastaturet fungerer fint. Det er næsten på højde med et ægte, indbygget tastatur, og når det er klikket på, er det vinklet, så du får en god skrivestilling.

Surface Pro 4 er en specialitet, der måske har lidt svært ved at finde sin rolle. Men finish og materialekvalitet er i den meget høje ende, så hvis penge ikke er nogen udfordring i dit liv, og du har brug for en fiks Windows-tablet med notebook-potentiale, skal du ikke afskrive Microsofts prestigemaskine.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S