Europas bedste netbutik er dansk

Priserne til årets bedste e-handlere blev uddelt i aftes. En dansk webshop kan nu kalde sig Europas bedste webshop .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Det er lidt utroligt, hvad det kan blive til, når en kok og en landmand får en god ide.” 

”Vi er super, super glade og meget stolte. Det er så fedt, at vi bliver anerkendt for det hårde arbejde, som alle vores dygtige medarbejdere og samarbejdspartenere yder hver dag. Det er helt vildt – og så kun to uger efter, at vi vandt Guldprisen hos FDIH. Det skal fejres med alle de dygtige ansatte.”

Glæden strålede ud af Søren Ejlersen, stifter og næstformand i Aarstiderne, da han igår modtog prisen for Europas bedste e-handler ved årets store internationale prisfest. Sejren kommer kun to uger efter, at nethandelspioneren vandt Guldprisen til FDIH E-handelspris 2016.

”Det er enormt fortjent, for Aarstiderne har et super godt koncept, der både inspirerer forbrugerne og konkurrenterne. Det viste de også med en fremragende præsentation ved prisuddelingen. Vi er selvfølgelig stolte af den danske sejr, men vi er også meget glade for, at Europas dygtigste e-handlere anerkender Aarstidernes gode forretning, som de danske e-handlere allerede gjorde til FDIH’s prisuddeling d. 16. maj,” siger Niels Ralund, adm. direktør i Foreningen for Dansk Internethandel, direkte fra Barcelona, hvor prisen uddeles.

Det er første gang, at en dansk virksomhed vinder guld ved Global E-commerce Summit. Sidste år vandt Skate Pro sølv ved konkurrencen, så der er en stærk dansk tradition ved Global E-commerce Summit.

I juryen deltog blandt andre Per Rasmussen, Formand i FDIH.

Onepiece fra Norge vandt sølv, og Chicbychoice fra Portugal vandt bronze. Der var i alt 13 deltagere i konkurrencen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job