Europas bedste netbutik er dansk

Priserne til årets bedste e-handlere blev uddelt i aftes. En dansk webshop kan nu kalde sig Europas bedste webshop .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Det er lidt utroligt, hvad det kan blive til, når en kok og en landmand får en god ide.” 

”Vi er super, super glade og meget stolte. Det er så fedt, at vi bliver anerkendt for det hårde arbejde, som alle vores dygtige medarbejdere og samarbejdspartenere yder hver dag. Det er helt vildt – og så kun to uger efter, at vi vandt Guldprisen hos FDIH. Det skal fejres med alle de dygtige ansatte.”

Glæden strålede ud af Søren Ejlersen, stifter og næstformand i Aarstiderne, da han igår modtog prisen for Europas bedste e-handler ved årets store internationale prisfest. Sejren kommer kun to uger efter, at nethandelspioneren vandt Guldprisen til FDIH E-handelspris 2016.

”Det er enormt fortjent, for Aarstiderne har et super godt koncept, der både inspirerer forbrugerne og konkurrenterne. Det viste de også med en fremragende præsentation ved prisuddelingen. Vi er selvfølgelig stolte af den danske sejr, men vi er også meget glade for, at Europas dygtigste e-handlere anerkender Aarstidernes gode forretning, som de danske e-handlere allerede gjorde til FDIH’s prisuddeling d. 16. maj,” siger Niels Ralund, adm. direktør i Foreningen for Dansk Internethandel, direkte fra Barcelona, hvor prisen uddeles.

Det er første gang, at en dansk virksomhed vinder guld ved Global E-commerce Summit. Sidste år vandt Skate Pro sølv ved konkurrencen, så der er en stærk dansk tradition ved Global E-commerce Summit.

I juryen deltog blandt andre Per Rasmussen, Formand i FDIH.

Onepiece fra Norge vandt sølv, og Chicbychoice fra Portugal vandt bronze. Der var i alt 13 deltagere i konkurrencen.

Læses lige nu

    BEC

    Risk Officer

    Region Sjælland

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Intempus

    Senior Python Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura