Europas bedste netbutik er dansk

Priserne til årets bedste e-handlere blev uddelt i aftes. En dansk webshop kan nu kalde sig Europas bedste webshop .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Det er lidt utroligt, hvad det kan blive til, når en kok og en landmand får en god ide.” 

”Vi er super, super glade og meget stolte. Det er så fedt, at vi bliver anerkendt for det hårde arbejde, som alle vores dygtige medarbejdere og samarbejdspartenere yder hver dag. Det er helt vildt – og så kun to uger efter, at vi vandt Guldprisen hos FDIH. Det skal fejres med alle de dygtige ansatte.”

Glæden strålede ud af Søren Ejlersen, stifter og næstformand i Aarstiderne, da han igår modtog prisen for Europas bedste e-handler ved årets store internationale prisfest. Sejren kommer kun to uger efter, at nethandelspioneren vandt Guldprisen til FDIH E-handelspris 2016.

”Det er enormt fortjent, for Aarstiderne har et super godt koncept, der både inspirerer forbrugerne og konkurrenterne. Det viste de også med en fremragende præsentation ved prisuddelingen. Vi er selvfølgelig stolte af den danske sejr, men vi er også meget glade for, at Europas dygtigste e-handlere anerkender Aarstidernes gode forretning, som de danske e-handlere allerede gjorde til FDIH’s prisuddeling d. 16. maj,” siger Niels Ralund, adm. direktør i Foreningen for Dansk Internethandel, direkte fra Barcelona, hvor prisen uddeles.

Det er første gang, at en dansk virksomhed vinder guld ved Global E-commerce Summit. Sidste år vandt Skate Pro sølv ved konkurrencen, så der er en stærk dansk tradition ved Global E-commerce Summit.

I juryen deltog blandt andre Per Rasmussen, Formand i FDIH.

Onepiece fra Norge vandt sølv, og Chicbychoice fra Portugal vandt bronze. Der var i alt 13 deltagere i konkurrencen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S