Populær nordjysk virksomhed misbruges til kapring af din mobil

IT-kriminelle bruger nordjyske pakke.dks navn og popularitet i landsdækkende SMS-angreb.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fra i dag er der endnu en gang grund til at være på vagt, når du modtager en SMS med ordlyden ”Din forsendelse er klar til afhentning. Mere info her – http://tr.im/xxx [link ændret, red.]”, som denne gang skriver, at afsenderen er den nordjyske virksomhed Pakke.dk. Der er dog ingen tvivl om SMS’ens uægthed, da Pakke.dk aldrig sender informationer om forsendelser via SMS. ”Vi tager vores kunders sikkerhed meget alvorligt, og kunne aldrig drømme om at sende links på SMS, så hvis du har modtaget en SMS med et link, så er det ikke fra os” fortæller direktør for Pakke.dk Ulrik K. Larsen. Han anbefaler desuden enhver at tage kontakt til nærmeste IT-kyndige person eller virksomhed, hvis der er forsøgt at trykke på linket, for at undgå svindel eller tab af kontrollen over sin telefon.

Ny svindelstrategi

Ifølge den nordjyske Gazelle regionsvinder, IT-virksomheden Complea, er dette en raffinering af tidligere strategier for de IT-kriminelle, da det før har været giganter som Post Danmark, der er blevet brugt. Som en statsejet institution har Post Danmark en vis autoritet, som de fleste danskere generelt har en relation til, fordi de fleste af os før har oplevet at få forsendelser via Post Danmark. Vi er derfor ikke helt så meget på vagt, og det er normalt det, der er svindlernes indgang. ”Det vi ser her er en ny strategi, da det denne gang er en nordjysk virksomhed der er brugt som ”døråbner” i angrebet. Vi formoder, at det er virksomhedens umiddelbare troværdighed i domænenavnet og deres topplacering på troværdighedsportaler som Trustpilot, der gør dem interessante og brugbare for svindlerne” siger ekspert i IT-sikkerhed direktør Morten Hovaldt.

Ingen risiko for Pakke.dks kunder

Da Pakke.dk pludselig fik usædvanligt mange henvendelser om de mystiske SMS’er, undersøgte de angrebets omfang, og kunne heldigvis hurtigt konstatere, at det er tilfældige numre der modtager disse beskeder, og at Pakke.dks kundeoplysninger ikke har været under angreb og ikke er blevet kompromitteret på nogen måde. Pakke.dk tog efterfølgende kontakt til Complea, og undersøgte trusselsniveauet for at kunne vejlede kunderne bedst muligt. Der er tilsyneladende tale om et angreb der primært rammer Android brugere, ved at downloade software der giver mulighed for at svindlerne kan tage kontrol over mobilen og sende indholdstakserede SMS’er uden ejerens samtykke. Anbefalingen er derfor ganske klart, at enhver der har trykket på linket, hurtigst muligt slukker mobilen og tager kontakt til nærmeste IT-kyndige, så de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger kan blive truffet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S