Test: Samsung 950 Pro M.2

Småt er godt, og det bliver ikke meget mindre end dette diminutive Samsung-drev. Med dets stakkede V-NAND og NVMe-contoller narrer det iagttageren. Dette var Samsungs første forbruger-fokuserede NVMe-bud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke nyt, men det er stadig hurtigt. Dog ikke så lynhurtigt som SSD 750, men det kræver heller ikke, at man tager lån i huset.

Hvis man vil have den fulde hastighed ud af drevet, skal man imidlertid bruge en x4 pci-e-3.0 M.2-sokkel på bundkortet (X99 eller Z170) eller en adapter til de eksisterende standard-pci-e-slots.

Der er forlydender om potentiel overophedning, når drevet bliver presset. Ved almindelig hjemme-brug sker det sandsynligvis ikke, men det er med til at vise, hvorfor Intel-drevet skal bruge en køler, når det kører ved denne hastighed.

Spørgsmålet er imidlertid, om man virkelig har brug for et pci-e-baseret ssd. De eksempler, der viser en stor forskel, har næppe meget med gaming at gøre, og det betyder, at den daglige oplevelse med topdrevene fra enten Intel eller Samsung næppe er til at skelne fra hinanden.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S