Test: Samsung 950 Pro M.2

Småt er godt, og det bliver ikke meget mindre end dette diminutive Samsung-drev. Med dets stakkede V-NAND og NVMe-contoller narrer det iagttageren. Dette var Samsungs første forbruger-fokuserede NVMe-bud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke nyt, men det er stadig hurtigt. Dog ikke så lynhurtigt som SSD 750, men det kræver heller ikke, at man tager lån i huset.

Hvis man vil have den fulde hastighed ud af drevet, skal man imidlertid bruge en x4 pci-e-3.0 M.2-sokkel på bundkortet (X99 eller Z170) eller en adapter til de eksisterende standard-pci-e-slots.

Der er forlydender om potentiel overophedning, når drevet bliver presset. Ved almindelig hjemme-brug sker det sandsynligvis ikke, men det er med til at vise, hvorfor Intel-drevet skal bruge en køler, når det kører ved denne hastighed.

Spørgsmålet er imidlertid, om man virkelig har brug for et pci-e-baseret ssd. De eksempler, der viser en stor forskel, har næppe meget med gaming at gøre, og det betyder, at den daglige oplevelse med topdrevene fra enten Intel eller Samsung næppe er til at skelne fra hinanden.

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse