Test: Samsung 950 Pro M.2

Småt er godt, og det bliver ikke meget mindre end dette diminutive Samsung-drev. Med dets stakkede V-NAND og NVMe-contoller narrer det iagttageren. Dette var Samsungs første forbruger-fokuserede NVMe-bud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ikke nyt, men det er stadig hurtigt. Dog ikke så lynhurtigt som SSD 750, men det kræver heller ikke, at man tager lån i huset.

Hvis man vil have den fulde hastighed ud af drevet, skal man imidlertid bruge en x4 pci-e-3.0 M.2-sokkel på bundkortet (X99 eller Z170) eller en adapter til de eksisterende standard-pci-e-slots.

Der er forlydender om potentiel overophedning, når drevet bliver presset. Ved almindelig hjemme-brug sker det sandsynligvis ikke, men det er med til at vise, hvorfor Intel-drevet skal bruge en køler, når det kører ved denne hastighed.

Spørgsmålet er imidlertid, om man virkelig har brug for et pci-e-baseret ssd. De eksempler, der viser en stor forskel, har næppe meget med gaming at gøre, og det betyder, at den daglige oplevelse med topdrevene fra enten Intel eller Samsung næppe er til at skelne fra hinanden.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S