Danmark får sin første virtual reality-biograf

I denne uge popper den første biograf med virtual reality op i landet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Fra den 17. - 26. juni kan du opleve Danmarks første virtual reality-biograf i Nordisk Film Biografer Palads.

Det bliver en biograf med 25 virtual reality-pladser, hvor du kan vælge mellem tre meget forskellige oplevelser: Se ægte horror, hæsblæsende action eller lærerig dokumentar. Hver forestilling tager cirka 30-35 minutter og foregår på første sal i Palads, Galleriet.

Du sidder på en stol, der kan dreje, og udstyres med virtual reality-briller og høretelefoner. Dermed får du en helt særlig omsluttende visuel oplevelse, hvor synvinklen og billedet forandrer sig, alt efter hvor der kigges og bevæges. Oplevelsen er intens og interaktiv og leverer både 3D, 360-graders synsfelt og helt tæt lyd. Gå ikke glip af en unik totaltoplevelse - eksklusivt i Nordisk Film Biografer Palads! Billetter koster 95 kr. stk. og kan købes via linket nedenfor.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job