Test: Gigabyte GA-170X-Gaming 5

Gigabyte har altid haft flair for design, og GA-170X-Gaming 5 er ingen undtagelse. I en pc-gamingverden, der er domineret af sort og rød, er det rart til en afveksling at se en producent prøve at skille sig ud fra flokken. Gaming 5 er en stilfuld blanding af sort, rød, hvid og sølvgrå. Det ser forrygende ud i et kabinet med vindue.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I kortets hjerte finder man det trofaste og veludstyrede Z170-chipsæt, der understøtter tre pci-e 16 x-slots, tre SATA Express-stik, seks 6 Gb/sek.-stik (SATA), et væld af USB-stik og to pci-e x4 M.2-slots, der begge kan understøtte blandt andet RAID 0. Det er i sig selv ret sjældent, og med et kort til denne pris er det meget imponerende.

Hvad angår ydelsen, er det et af de bedre kort i denne prisgruppe. I vores renderingstest ragede GA-Z170X-Gaming 5 op over vores bundkorts mudrede slagmark og var meget ofte blandt de tre bedste i næsten enhver sammenhæng. Og det lykkedes kortet at præstere det med et ekstremt lavt strømforbrug. Det betyder i det lange løb færre udgifter. Meget imponerende.

Gigabytes BIOS er imidlertid en helt anden historie. Det er et af de mindst intuitive UEFI-BIOS’er, vi nogensinde har arbejdet med. Alene at få Intels Turbo-funktion til at fungere krævede fire forsøg. Oprigtig talt, Gigabyte, vi er i 2016. Vi er klar over, at det ikke er den vigtigste del af systemet, men et godt, smart BIOS gør livet meget rarere. Men vi må tilføje, at da vi første havde fået den lille chip over i overhalingsbanen, gik det stærkt.

Gigabyte GA-Z170X-Gaming 5 er et fantastisk bundkort, der er fyldt til randen med flere funktioner, end man kunne drømme om – navnlig til den pris. Hvis man vil begive sig ind i den fagre verden af Skylakes Z170 chipsæt, kan man roligt overveje at anskaffe det dejlige lille kort, men forvent at bestille det på internettet hos en udenlandsk forhandler.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS