Test: Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7

Se det hvide i/o-dæksel. Det er forbløffende. Vi har tidligere nævnt, at Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7 bryder med traditionelt bundkortdesign, og det meget tydeligt med dette Gaming 7. Det hvide I/O-dæksel tiltrækker opmærksomheden som en magnet. Hvor ser det dog godt ud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er der andet interessant ved GA-Z170X-Gaming 7? Bortset fra de to pci-e x4 M.2-slots, Thunderbolt 3-support, opgraderbare OP-forstærkere, lyddæmpende udformning, integreret HDMI 2.0 - den specifikation, som AMD endnu ikke understøtter på sine gpu’er – dobbelt netværksløsninger og det elegante RGB-belysning, der er indbygget i I/O-dækslet? Jo, det understøtter ddr4. Ikke ilde, hvad? Antallet af funktioner nærmer sig det utrolige.

Igen viste Gigabyte Gaming 7 sig at være lige så stærk som alle de andre. Det gælder næsten enhver benchmark, hvis man lige ser bort fra et lille hik i hukommelsesbåndbredden. Man skal stadig døje med det rædsomme BIOS, men kortet giver en langt bedre oplevelse af overclocking og justering end Gaming 5 gjorde.

Vi havde ingen problemer med Gaming 7. Det er rigt på funktioner, og det er opsigstvækkende. I/O-dækslet er overdådigt, og RGB-belysningen, der kan virke lidt forvirrende på grund af den farve, der indgår i kortets formgivning, er en fiks detalje.

Leverer det meget mere, når det gælder ydelse? Nej, ikke for langt de fleste af os. Hvis man ikke har råd til en top-cpu, får man ikke meget mere ud af nogen af disse bundkort. Men funktionssættet betyder meget, og på dette område hersker Gigabyte med Gaming 7. Dette bundkort er en umådelig tiltrækkende løsning.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S