Test: Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7

Se det hvide i/o-dæksel. Det er forbløffende. Vi har tidligere nævnt, at Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7 bryder med traditionelt bundkortdesign, og det meget tydeligt med dette Gaming 7. Det hvide I/O-dæksel tiltrækker opmærksomheden som en magnet. Hvor ser det dog godt ud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er der andet interessant ved GA-Z170X-Gaming 7? Bortset fra de to pci-e x4 M.2-slots, Thunderbolt 3-support, opgraderbare OP-forstærkere, lyddæmpende udformning, integreret HDMI 2.0 - den specifikation, som AMD endnu ikke understøtter på sine gpu’er – dobbelt netværksløsninger og det elegante RGB-belysning, der er indbygget i I/O-dækslet? Jo, det understøtter ddr4. Ikke ilde, hvad? Antallet af funktioner nærmer sig det utrolige.

Igen viste Gigabyte Gaming 7 sig at være lige så stærk som alle de andre. Det gælder næsten enhver benchmark, hvis man lige ser bort fra et lille hik i hukommelsesbåndbredden. Man skal stadig døje med det rædsomme BIOS, men kortet giver en langt bedre oplevelse af overclocking og justering end Gaming 5 gjorde.

Vi havde ingen problemer med Gaming 7. Det er rigt på funktioner, og det er opsigstvækkende. I/O-dækslet er overdådigt, og RGB-belysningen, der kan virke lidt forvirrende på grund af den farve, der indgår i kortets formgivning, er en fiks detalje.

Leverer det meget mere, når det gælder ydelse? Nej, ikke for langt de fleste af os. Hvis man ikke har råd til en top-cpu, får man ikke meget mere ud af nogen af disse bundkort. Men funktionssættet betyder meget, og på dette område hersker Gigabyte med Gaming 7. Dette bundkort er en umådelig tiltrækkende løsning.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo