Test: Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7

Se det hvide i/o-dæksel. Det er forbløffende. Vi har tidligere nævnt, at Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7 bryder med traditionelt bundkortdesign, og det meget tydeligt med dette Gaming 7. Det hvide I/O-dæksel tiltrækker opmærksomheden som en magnet. Hvor ser det dog godt ud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er der andet interessant ved GA-Z170X-Gaming 7? Bortset fra de to pci-e x4 M.2-slots, Thunderbolt 3-support, opgraderbare OP-forstærkere, lyddæmpende udformning, integreret HDMI 2.0 - den specifikation, som AMD endnu ikke understøtter på sine gpu’er – dobbelt netværksløsninger og det elegante RGB-belysning, der er indbygget i I/O-dækslet? Jo, det understøtter ddr4. Ikke ilde, hvad? Antallet af funktioner nærmer sig det utrolige.

Igen viste Gigabyte Gaming 7 sig at være lige så stærk som alle de andre. Det gælder næsten enhver benchmark, hvis man lige ser bort fra et lille hik i hukommelsesbåndbredden. Man skal stadig døje med det rædsomme BIOS, men kortet giver en langt bedre oplevelse af overclocking og justering end Gaming 5 gjorde.

Vi havde ingen problemer med Gaming 7. Det er rigt på funktioner, og det er opsigstvækkende. I/O-dækslet er overdådigt, og RGB-belysningen, der kan virke lidt forvirrende på grund af den farve, der indgår i kortets formgivning, er en fiks detalje.

Leverer det meget mere, når det gælder ydelse? Nej, ikke for langt de fleste af os. Hvis man ikke har råd til en top-cpu, får man ikke meget mere ud af nogen af disse bundkort. Men funktionssættet betyder meget, og på dette område hersker Gigabyte med Gaming 7. Dette bundkort er en umådelig tiltrækkende løsning.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job