Test: Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7

Se det hvide i/o-dæksel. Det er forbløffende. Vi har tidligere nævnt, at Gigabyte GA-Z170X-Gaming 7 bryder med traditionelt bundkortdesign, og det meget tydeligt med dette Gaming 7. Det hvide I/O-dæksel tiltrækker opmærksomheden som en magnet. Hvor ser det dog godt ud.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er der andet interessant ved GA-Z170X-Gaming 7? Bortset fra de to pci-e x4 M.2-slots, Thunderbolt 3-support, opgraderbare OP-forstærkere, lyddæmpende udformning, integreret HDMI 2.0 - den specifikation, som AMD endnu ikke understøtter på sine gpu’er – dobbelt netværksløsninger og det elegante RGB-belysning, der er indbygget i I/O-dækslet? Jo, det understøtter ddr4. Ikke ilde, hvad? Antallet af funktioner nærmer sig det utrolige.

Igen viste Gigabyte Gaming 7 sig at være lige så stærk som alle de andre. Det gælder næsten enhver benchmark, hvis man lige ser bort fra et lille hik i hukommelsesbåndbredden. Man skal stadig døje med det rædsomme BIOS, men kortet giver en langt bedre oplevelse af overclocking og justering end Gaming 5 gjorde.

Vi havde ingen problemer med Gaming 7. Det er rigt på funktioner, og det er opsigstvækkende. I/O-dækslet er overdådigt, og RGB-belysningen, der kan virke lidt forvirrende på grund af den farve, der indgår i kortets formgivning, er en fiks detalje.

Leverer det meget mere, når det gælder ydelse? Nej, ikke for langt de fleste af os. Hvis man ikke har råd til en top-cpu, får man ikke meget mere ud af nogen af disse bundkort. Men funktionssættet betyder meget, og på dette område hersker Gigabyte med Gaming 7. Dette bundkort er en umådelig tiltrækkende løsning.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job