Test: MSI Z170A Gaming M7

Ved en pris på 1800 kroner begiver vi os ind på et område, der er beboet af ekstra funktioner og æstetiske løsninger, der får en til at spærre øjnene op. MSI Z170A Gaming M7 er et oplagt eksempel. Det er et af de første MSI-kort, der omfatter et komplet I/O-dæksel, og det er et slående eksempel på rigtig brug af sort og rød. Dets metalliske finish omkring kølerne giver kortet lige akkurat stil nok til at stikke ud fra mængden. Men det er ikke alt, hvad det kan.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man får adgang til seks 6 Gb/sek.-porte (SATA), to SATA Express, to M.2-slots (men ikke RAID 0), tre pci-e 16 x-slots, der er beskyttet af de meget populære forstærkede bøjler, og fuld support til ddr4 op til 3.600 MT/sek. Fint, hvis man er til højspændings-ddr4. Heldigvis er der intet uskønt RGB-lys, og audioløsningen er understøttet af Nahimics softwaresuite.

En af de vigtigste funktioner, som MSI leverer med dette kort, er dets auto-overclock-måler. Det lyder fremragende, men er i virkeligheden en anelse tvivlsomt. Den fungerer som en BIOS-profilknap, der gætter, hvor megen strøm der bliver tilført din Skylake-processor, og skruer op for multiplikatoren. Duer det til noget? På en måde. Men sagen er, at hvis man – som ethvert fornuftigt menneske – har installeret dette bundkort i et kabinet, kommer man aldrig i nærheden af denne lille måler.

Og ydelsen? Vi føler os som en pickup, der hænger fast i rillen. Vi opnåede en maksimal overclock på 4,9 GHz, og alle de andre benchmarks var inden for en margen på seks procent i forhold til alle de andre kort, hvis man ser bort fra strømforbruget. M7 klarede sig generelt godt med en PC Mark 8-score over 4.000, men forskellen er lille.

I sidste ende afhænger det af chippen, hvordan kortet ser ud, og om lyden duer. Heldigvis for M7 taler de sidste to virkelig til dets fordel. Men hvis man er optaget af ydelse? Så skal man måske tænke sig om en gang til.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Idura

    Nu kan kontrolspørgsmål i callcentre blive fortid: Danmark er 15 år efter Sverige

    Ny dansk løsning identificerer kunden med MitID ved opkald til fx bank, tele- og forsikringsselskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS