Test: Asus Maximus VIII Formula

Skylake introducerede en af de mest kontroversielle funktioner inden for bundkortenes verden: RGB-belysning. Først begik producenterne den fejl blot at smide de små LED-lys på kortene uden at tage hensyn til farverne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Heldigvis undgik Formula denne skæbne. Takket være en senere lancering greb Asus muligheden for at rydde bundkortet for farve, så resultatet blev en meget skarp sort og grå base, som disse LED’er skulle oplyse.

Testen gik som altid glat. Vi opnåede relativt nemt vores maksimale overclock på 4,9 GHz, og alle de andre benchmarks  levede op til vores forventninger. Hvis man ser bort fra medfølgende funktioner og softwarepakker, er der ingen tvivl om, at kortet ikke omfatter nok til at gøre en markant forskel.

Bortset fra det omfatter Maximus VIII Formula en nydesiget  bagplade til varmeskærmning og understøttelse, evnen til at gemme et M.2-ssd under chipsættet, en fuldt integreret  EKWB VRM-køler og en Intel U.2-port.

Gid vi kunne slutte her. Men vi oplevede et lille problem med alle Asus’ bundkort. Da vi for nylig opdaterede vores cpu-benchmarks, bemærkede vi, at vores Intel Core i7-6700K ved standardfrekvensen ydede langt bedre end på konkurrerende kort. Men ved 4,9 GHz tabte den lille chip omkring 5-6 fps under spil. Mildt sagt ejendommeligt. Det viste sig at være resultatet af Asus’ udvidede turboindstillinger, der i BIOS er slået til som standard. Fremragende ved standardfrekvensen, mindre fremragende ved overclocking.

Formula er et slående stykke design. Selvom RGB-belysningen ikke tiltaler alle, er ydelsen god. Og om ikke andet burde det sorte og grå look plus funktionssættet appellere til folk, der vil sammensætte et system i topklassen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS