Yamaha leverer endnu mere multirum

Nu er der endnu flere mulighed for musik i hele huset også via dit klaver!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan godt være, at Sonos og Bose sidder solidt plantet på multirums-markedet, men når det gælder fleksibilitet og muligheder, kommer Yamaha stærkt ind som nummer 1. Sidste år lancerede Yamaha intet mindre end 23 produkter med indbygget mulighed for at sende musik rundt i hele dit hjem, og nu har det foretagsomme firma udvidet rækken af deres MusicCast multirumssystemer til hele 35 produkter. Det er det største udbud af multirumsprodukter fra én producent.

Alt om DATA var med i Milano, da Yamaha løftede sløret for de mange nye musikprodukter, der skal cementere firmaets plads, som indtil videre nr. 3 på multirumsmarkedet. Yamaha viste på deres event de mange nye produkter frem – herunder især også produkter i den lavere priskategori, der skal hjælpe med firmaets indtog i multirumsmarkedet. De nye produkter tæller både nye soundbarer YAS-306 og YSP-2700 – herunder den første soundbar YSP-5600 med Dolby Atmos, et nyt netværkssystem ved navn ISX-18D, der er mere kompakt end forgængeren, et nyt microsystem, WX-101 netværkshøjttalere, nye av-receivere og meget mere. Yamaha lancerer også en ny hub ved navn WXA-50, der er en utrolig kompakt men kraftig forstærker, som du kan parre med de højttalere, du ønsker. Derudover giver WXC-50 forforstærkeren dig mulighed for at give dit eksisterende anlæg nye muligheder og forvandle det til et multirumssystem.

Du kan naturligvis stadig tilslutte andre firmaers produkter til din MusicCast-opsætning via Bluetooth og fodre alle Yamahas MusicCast multirumsprodukter med lyd fra alt fra din smartphone, pc eller Mac, dit smart-tv og meget mere.

Yamaha leverer endnu mere multirum

Yamahas mission er at vise, at multirumslyd kommer i mange former i alt fra soundbars til små mikrosystemer på dit natbord, til dit microanlæg, store av-forstærker eller endda dit klaver! Yamaha viste nemlig deres nye Disklavier Enspire frem, der er verdens første multirums-instrument. Produktet kommer på markedet i slutningen af august og giver mulighed for, at du kan udvide dit MusicCast-system til at indeholde et klaver! Er du ikke selv den store pianist, kan klaveret selv spille forudindspillede sang og altså indgå i din multirumsopsætning.

De nye MusicCast-produkter vil blive vist frem på IFA-messen i Berlin i starten af september og efterfølgende komme på markedet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S