Yamaha leverer endnu mere multirum

Nu er der endnu flere mulighed for musik i hele huset også via dit klaver!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan godt være, at Sonos og Bose sidder solidt plantet på multirums-markedet, men når det gælder fleksibilitet og muligheder, kommer Yamaha stærkt ind som nummer 1. Sidste år lancerede Yamaha intet mindre end 23 produkter med indbygget mulighed for at sende musik rundt i hele dit hjem, og nu har det foretagsomme firma udvidet rækken af deres MusicCast multirumssystemer til hele 35 produkter. Det er det største udbud af multirumsprodukter fra én producent.

Alt om DATA var med i Milano, da Yamaha løftede sløret for de mange nye musikprodukter, der skal cementere firmaets plads, som indtil videre nr. 3 på multirumsmarkedet. Yamaha viste på deres event de mange nye produkter frem – herunder især også produkter i den lavere priskategori, der skal hjælpe med firmaets indtog i multirumsmarkedet. De nye produkter tæller både nye soundbarer YAS-306 og YSP-2700 – herunder den første soundbar YSP-5600 med Dolby Atmos, et nyt netværkssystem ved navn ISX-18D, der er mere kompakt end forgængeren, et nyt microsystem, WX-101 netværkshøjttalere, nye av-receivere og meget mere. Yamaha lancerer også en ny hub ved navn WXA-50, der er en utrolig kompakt men kraftig forstærker, som du kan parre med de højttalere, du ønsker. Derudover giver WXC-50 forforstærkeren dig mulighed for at give dit eksisterende anlæg nye muligheder og forvandle det til et multirumssystem.

Du kan naturligvis stadig tilslutte andre firmaers produkter til din MusicCast-opsætning via Bluetooth og fodre alle Yamahas MusicCast multirumsprodukter med lyd fra alt fra din smartphone, pc eller Mac, dit smart-tv og meget mere.

Yamaha leverer endnu mere multirum

Yamahas mission er at vise, at multirumslyd kommer i mange former i alt fra soundbars til små mikrosystemer på dit natbord, til dit microanlæg, store av-forstærker eller endda dit klaver! Yamaha viste nemlig deres nye Disklavier Enspire frem, der er verdens første multirums-instrument. Produktet kommer på markedet i slutningen af august og giver mulighed for, at du kan udvide dit MusicCast-system til at indeholde et klaver! Er du ikke selv den store pianist, kan klaveret selv spille forudindspillede sang og altså indgå i din multirumsopsætning.

De nye MusicCast-produkter vil blive vist frem på IFA-messen i Berlin i starten af september og efterfølgende komme på markedet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Københavnsområdet

    Djøf

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision