Yamaha leverer endnu mere multirum

Nu er der endnu flere mulighed for musik i hele huset også via dit klaver!.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Mette Eklund Andersen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det kan godt være, at Sonos og Bose sidder solidt plantet på multirums-markedet, men når det gælder fleksibilitet og muligheder, kommer Yamaha stærkt ind som nummer 1. Sidste år lancerede Yamaha intet mindre end 23 produkter med indbygget mulighed for at sende musik rundt i hele dit hjem, og nu har det foretagsomme firma udvidet rækken af deres MusicCast multirumssystemer til hele 35 produkter. Det er det største udbud af multirumsprodukter fra én producent.

Alt om DATA var med i Milano, da Yamaha løftede sløret for de mange nye musikprodukter, der skal cementere firmaets plads, som indtil videre nr. 3 på multirumsmarkedet. Yamaha viste på deres event de mange nye produkter frem – herunder især også produkter i den lavere priskategori, der skal hjælpe med firmaets indtog i multirumsmarkedet. De nye produkter tæller både nye soundbarer YAS-306 og YSP-2700 – herunder den første soundbar YSP-5600 med Dolby Atmos, et nyt netværkssystem ved navn ISX-18D, der er mere kompakt end forgængeren, et nyt microsystem, WX-101 netværkshøjttalere, nye av-receivere og meget mere. Yamaha lancerer også en ny hub ved navn WXA-50, der er en utrolig kompakt men kraftig forstærker, som du kan parre med de højttalere, du ønsker. Derudover giver WXC-50 forforstærkeren dig mulighed for at give dit eksisterende anlæg nye muligheder og forvandle det til et multirumssystem.

Du kan naturligvis stadig tilslutte andre firmaers produkter til din MusicCast-opsætning via Bluetooth og fodre alle Yamahas MusicCast multirumsprodukter med lyd fra alt fra din smartphone, pc eller Mac, dit smart-tv og meget mere.

Yamaha leverer endnu mere multirum

Yamahas mission er at vise, at multirumslyd kommer i mange former i alt fra soundbars til små mikrosystemer på dit natbord, til dit microanlæg, store av-forstærker eller endda dit klaver! Yamaha viste nemlig deres nye Disklavier Enspire frem, der er verdens første multirums-instrument. Produktet kommer på markedet i slutningen af august og giver mulighed for, at du kan udvide dit MusicCast-system til at indeholde et klaver! Er du ikke selv den store pianist, kan klaveret selv spille forudindspillede sang og altså indgå i din multirumsopsætning.

De nye MusicCast-produkter vil blive vist frem på IFA-messen i Berlin i starten af september og efterfølgende komme på markedet.

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder for Systemer i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S