Stortest: Bærbare supermaskiner med ekstra POWER!

Små lette designer-bærbare er glimrende til mange ting. Men her i testen ville de komme til kort, når vi kigger på kraftfulde bærbare, der har kraft og saft til de virkeligt tunge opgaver .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nej kære læser, du er ikke blevet suget ind i et alternativt tegneserieunivers. Men vi kunne ikke modstå fristelsen til visuelt at illustrere, hvad denne test omhandler.

Mød superheltene der i dette tilfælde er fem store kraftige bærbare med masser af power til allround brug. Størrelsen går fra 15,4" til og med 17,3", og vi vil se på, hvorledes disse bærbare egner sig til den krævende private bruger, selvom man ligeså godt kan  anvende dem til erhvervsmæssige formål.

Vi har ikke lagt bånd på hvilken type bærbar, der må deltage, så længe de opfylder kriteriet. Vi skeler ikke til, om det er en workstation til erhvervsbrug, selvom deltagerne her er tænkt ind i en privat kontekst.

Vi frasorterer heller ikke gamingcomputere, da grænserne mellem de forskellige typer er lidt flydende, når det er kraftige computere, vi omtaler, i hvert fald til privat brug. Vi har dog fravalgt de mest ærketypiske gamingbærbare, der excellerer i eksalteret formsprog og vild lyssætning.  

En af deltagerne kom beklageligvis i en lidt 'lettere' konfiguration end forventet. Det er stadig en ret kraftig bærbar, men prisen er som resultat heraf noget lavere end det prisleje fra cirka 17.000 kroner til 23.000 kroner, som vi havde stilet efter. Den repræsenterer således et godt, men  lidt billigere alternativ.

Testen er også lidt anderledes end normalt, da vi har en MacBook Pro Retina med i testen, i sig selv en ganske glimrende repræsentant for, hvad vi søger i denne test. Vi har valgt at tage den med i testen, selvom det giver nogle praktiske udfordringer i forhold til de benchmarkprogrammer, vi plejer at anvende. Der er ikke mange benchmarkprogrammer der dækker såvel Windows og Mac-platformen. Vi har inddraget CineBench benchmarkprogrammet, der kan fås til såvel Windows som Mac.

Resten af vores sædvanlige benchmarkprogrammer gør ikke, vi har derfor brugt Adobe Photo-shop, hvor vi har anvendt forskellige filtre med forskellige billedmanipulationer til at illustrere de forskellige enheders ydelse.

Fordelen er her, at det er sammenligneligt på tværs af platforme, samt at det er en reel computeropgave, ikke en syntetisk test.

Når det kommer til batterileve-tiden, har vi måttet måle, hvor længe de forskellige bærbare har kunne holde batteriet, når en film blev sat til at køre i loop.

Resten er hands on-brug og inddragelse af andre kvaliteter, vi støder på, herunder features.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job