Stortest: Bærbare supermaskiner med ekstra POWER!

Små lette designer-bærbare er glimrende til mange ting. Men her i testen ville de komme til kort, når vi kigger på kraftfulde bærbare, der har kraft og saft til de virkeligt tunge opgaver .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nej kære læser, du er ikke blevet suget ind i et alternativt tegneserieunivers. Men vi kunne ikke modstå fristelsen til visuelt at illustrere, hvad denne test omhandler.

Mød superheltene der i dette tilfælde er fem store kraftige bærbare med masser af power til allround brug. Størrelsen går fra 15,4" til og med 17,3", og vi vil se på, hvorledes disse bærbare egner sig til den krævende private bruger, selvom man ligeså godt kan  anvende dem til erhvervsmæssige formål.

Vi har ikke lagt bånd på hvilken type bærbar, der må deltage, så længe de opfylder kriteriet. Vi skeler ikke til, om det er en workstation til erhvervsbrug, selvom deltagerne her er tænkt ind i en privat kontekst.

Vi frasorterer heller ikke gamingcomputere, da grænserne mellem de forskellige typer er lidt flydende, når det er kraftige computere, vi omtaler, i hvert fald til privat brug. Vi har dog fravalgt de mest ærketypiske gamingbærbare, der excellerer i eksalteret formsprog og vild lyssætning.  

En af deltagerne kom beklageligvis i en lidt 'lettere' konfiguration end forventet. Det er stadig en ret kraftig bærbar, men prisen er som resultat heraf noget lavere end det prisleje fra cirka 17.000 kroner til 23.000 kroner, som vi havde stilet efter. Den repræsenterer således et godt, men  lidt billigere alternativ.

Testen er også lidt anderledes end normalt, da vi har en MacBook Pro Retina med i testen, i sig selv en ganske glimrende repræsentant for, hvad vi søger i denne test. Vi har valgt at tage den med i testen, selvom det giver nogle praktiske udfordringer i forhold til de benchmarkprogrammer, vi plejer at anvende. Der er ikke mange benchmarkprogrammer der dækker såvel Windows og Mac-platformen. Vi har inddraget CineBench benchmarkprogrammet, der kan fås til såvel Windows som Mac.

Resten af vores sædvanlige benchmarkprogrammer gør ikke, vi har derfor brugt Adobe Photo-shop, hvor vi har anvendt forskellige filtre med forskellige billedmanipulationer til at illustrere de forskellige enheders ydelse.

Fordelen er her, at det er sammenligneligt på tværs af platforme, samt at det er en reel computeropgave, ikke en syntetisk test.

Når det kommer til batterileve-tiden, har vi måttet måle, hvor længe de forskellige bærbare har kunne holde batteriet, når en film blev sat til at køre i loop.

Resten er hands on-brug og inddragelse af andre kvaliteter, vi støder på, herunder features.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job