Test: Intel Core i3-6100

Når det gælder billige gaming-processorer, har vi længe anbefalet Pentium Anniversary Edition-chippen som den oplagte cpu til gaming i den billige ende. Nu er Skylake-generationen imidlertid kommet, og tingene har ændret sig.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den billige dual core-Pentium var en god lille chip, der leverede utrolige overclocking-bedrifter og fodrede middelklasse-grafikkort med data. Desværre taler dens dual core-natur nu imod den i gamingverdenen, da flere engines begynder at kræve quad core-cpu’er som minimum og sommetider endda blokerer dual core-chips. Core i3-6100 er stadig en dual core-enhed, men takket være

Intels hyper-threading-teknologi har den fire threads. Den kører ved 3,7 GHz, og man kan derfor begræde dens mangel på overclocking sammenlignet med den ulåste Pentium, men selvom i3’s multiplikator er låst, muliggør Z170-platformen stadig boostning af basefrekvensen. Det vil vride et godt stykke over 4 GHz ud af de fleste i3-chips, men det kræver, at man anskaffer et dyrere Skylake-bundkort.

Z170 ville placere i3 foran den sekskernede FX-6300, også selvom den afprøvede ydelse var den samme. Den vil være på markedet endnu en stund, og den udgør en glimrende basis for en maskine, også hvis det gælder om at spare penge.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior software developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Manager til Digitale services

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S