Test: Verbatim Bluetooth Headphones

Trådløse hørebøffer er perfekte til, når du slikker solskin i parken, haven eller mens du er på vej på ferie i tog eller fly. Verbatim Bluetooth Headphones leverer varen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Måske er budgettet lidt stramt, eller også har du ikke lyst til at tage mange tusind kroner dyre hovedtelefoner med på stranden eller med på ferien. Disse Bluetooth-hovedtelefoner ligger i et overordentlig fornuftigt prisleje på lidt over 500 kroner, og det er faktisk temmeligt imponerende. Bevares, der er skåret på tilbehøret, så alt du får med i kassen er hovedtelefonerne samt et USB-kabel til opladning, men til den pris er det svært at klage. Kvaliteten er også godkendt.

Et let design med behagelige ørekopper, der nemt justeres. Du kan styre musikken på ørekopperne, og der er endda mikrofon, så du kan modtage opkald. Opkald fungerede overraskende fint, selvom høje lyde som stop-knappen i bussen røg kraftigt igennem til modtageren. Der var en fin lyd til musiklytning med en ikke for skinger top, klare mellemtoner og en dyb bas, der dog til tider var lidt udefineret. Kopperne isolerede tilpas udefrakommende lyde og lukkede ikke meget lyd ud til omverdenen.

Taget i betragtning af, at headsettet er Bluetooth, får du utroligt meget for pengene.

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S