Test: Verbatim Bluetooth Headphones

Trådløse hørebøffer er perfekte til, når du slikker solskin i parken, haven eller mens du er på vej på ferie i tog eller fly. Verbatim Bluetooth Headphones leverer varen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Måske er budgettet lidt stramt, eller også har du ikke lyst til at tage mange tusind kroner dyre hovedtelefoner med på stranden eller med på ferien. Disse Bluetooth-hovedtelefoner ligger i et overordentlig fornuftigt prisleje på lidt over 500 kroner, og det er faktisk temmeligt imponerende. Bevares, der er skåret på tilbehøret, så alt du får med i kassen er hovedtelefonerne samt et USB-kabel til opladning, men til den pris er det svært at klage. Kvaliteten er også godkendt.

Et let design med behagelige ørekopper, der nemt justeres. Du kan styre musikken på ørekopperne, og der er endda mikrofon, så du kan modtage opkald. Opkald fungerede overraskende fint, selvom høje lyde som stop-knappen i bussen røg kraftigt igennem til modtageren. Der var en fin lyd til musiklytning med en ikke for skinger top, klare mellemtoner og en dyb bas, der dog til tider var lidt udefineret. Kopperne isolerede tilpas udefrakommende lyde og lukkede ikke meget lyd ud til omverdenen.

Taget i betragtning af, at headsettet er Bluetooth, får du utroligt meget for pengene.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S