Test: Verbatim Bluetooth Headphones

Trådløse hørebøffer er perfekte til, når du slikker solskin i parken, haven eller mens du er på vej på ferie i tog eller fly. Verbatim Bluetooth Headphones leverer varen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Måske er budgettet lidt stramt, eller også har du ikke lyst til at tage mange tusind kroner dyre hovedtelefoner med på stranden eller med på ferien. Disse Bluetooth-hovedtelefoner ligger i et overordentlig fornuftigt prisleje på lidt over 500 kroner, og det er faktisk temmeligt imponerende. Bevares, der er skåret på tilbehøret, så alt du får med i kassen er hovedtelefonerne samt et USB-kabel til opladning, men til den pris er det svært at klage. Kvaliteten er også godkendt.

Et let design med behagelige ørekopper, der nemt justeres. Du kan styre musikken på ørekopperne, og der er endda mikrofon, så du kan modtage opkald. Opkald fungerede overraskende fint, selvom høje lyde som stop-knappen i bussen røg kraftigt igennem til modtageren. Der var en fin lyd til musiklytning med en ikke for skinger top, klare mellemtoner og en dyb bas, der dog til tider var lidt udefineret. Kopperne isolerede tilpas udefrakommende lyde og lukkede ikke meget lyd ud til omverdenen.

Taget i betragtning af, at headsettet er Bluetooth, får du utroligt meget for pengene.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect