Stortest: Vellyd overalt i sommerlandet

Sommer er rejsetid, ferietid og udetid. Men du skal ikke undvære musik i høj lydkvalitet af den grund. Find din sommer-hovedtelefon i denne kæmpetest, hvor du kan vælge mellem tre forskellige typer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hurra! Sommerferien er tæt på, og nu skal du rigtig nyde de lange, lyse dage – eller måske skal du ud at rejse. Uanset ferieform vil du nok ikke undvære musik, når du er på farten, hvor mobilen er din lydkilde. Og lyden skal selvfølgelig være i bedst mulige kvalitet.

Den hovedtelefon, som fulgte med din smartphone, da du købte den, er ikke meget værd – i bedste fald lige akkurat til at holde ud. Heldigvis bugner markedet med gode hovedtelefoner. Datatid Techlife tester her 19 modeller til priser fra 400 kroner og op til 1200 kroner, og i de brede prislag gemmer sig mange lydperler.

Køb aldrig de helt billige hovedtelefoner til 200-300 kroner, hvis det er musiknydelse, du går efter. De er sjældent meget bedre, end dem der fulgte med din smartphone. Går du bare lidt op i pris begynder billedet straks at ændre sig, og du får markant bedre lyd. Fra omkring 400-500 kroner kan man begynde at bruge ordet lydkvalitet, og bevæger du dig lidt længere op ad prisstigen, vil du opleve et lydbillede med dynamik, detaljer og drive, som gør musikken engagerende, og som giver dig mulighed for at høre alle de berigende detaljer, som den rummer.

Mobile hovedtelefoner fås som tre typer. Der er in-ear-modellerne – ”ørepropperne” – der sidder inde i øret. Der er on-ear-modellerne, hvor ørekoppen sidder uden på øret. Og så er der over-ear-hovedtelefoner, som normalt ikke er så egnede, når du er på farten, fordi de er for store tunge. Men i denne test har vi også enkelte over-ear-typer med, fordi de er lettere end normalt og er foldbare.

Sådan har vi testet
Hoveder og ører er forskellige. Derfor har vi haft et udvidet testhold til at afprøve komforten for samtlige testede modeller. De er desuden afprøvet på forskelligt udstyr: lige fra en traditionel smartphone (og en streamingtjeneste) til et lydanlæg i referenceklassen. På den måde kan vi danne os et indtryk af, hvor godt hovedtelefonerne lyder i den opsætning, hvor de ofte tages i brug, men også under optimale betingelser.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job