Stortest: Vellyd overalt i sommerlandet

Sommer er rejsetid, ferietid og udetid. Men du skal ikke undvære musik i høj lydkvalitet af den grund. Find din sommer-hovedtelefon i denne kæmpetest, hvor du kan vælge mellem tre forskellige typer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hurra! Sommerferien er tæt på, og nu skal du rigtig nyde de lange, lyse dage – eller måske skal du ud at rejse. Uanset ferieform vil du nok ikke undvære musik, når du er på farten, hvor mobilen er din lydkilde. Og lyden skal selvfølgelig være i bedst mulige kvalitet.

Den hovedtelefon, som fulgte med din smartphone, da du købte den, er ikke meget værd – i bedste fald lige akkurat til at holde ud. Heldigvis bugner markedet med gode hovedtelefoner. Datatid Techlife tester her 19 modeller til priser fra 400 kroner og op til 1200 kroner, og i de brede prislag gemmer sig mange lydperler.

Køb aldrig de helt billige hovedtelefoner til 200-300 kroner, hvis det er musiknydelse, du går efter. De er sjældent meget bedre, end dem der fulgte med din smartphone. Går du bare lidt op i pris begynder billedet straks at ændre sig, og du får markant bedre lyd. Fra omkring 400-500 kroner kan man begynde at bruge ordet lydkvalitet, og bevæger du dig lidt længere op ad prisstigen, vil du opleve et lydbillede med dynamik, detaljer og drive, som gør musikken engagerende, og som giver dig mulighed for at høre alle de berigende detaljer, som den rummer.

Mobile hovedtelefoner fås som tre typer. Der er in-ear-modellerne – ”ørepropperne” – der sidder inde i øret. Der er on-ear-modellerne, hvor ørekoppen sidder uden på øret. Og så er der over-ear-hovedtelefoner, som normalt ikke er så egnede, når du er på farten, fordi de er for store tunge. Men i denne test har vi også enkelte over-ear-typer med, fordi de er lettere end normalt og er foldbare.

Sådan har vi testet
Hoveder og ører er forskellige. Derfor har vi haft et udvidet testhold til at afprøve komforten for samtlige testede modeller. De er desuden afprøvet på forskelligt udstyr: lige fra en traditionel smartphone (og en streamingtjeneste) til et lydanlæg i referenceklassen. På den måde kan vi danne os et indtryk af, hvor godt hovedtelefonerne lyder i den opsætning, hvor de ofte tages i brug, men også under optimale betingelser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job