Stortest: Vellyd overalt i sommerlandet

Sommer er rejsetid, ferietid og udetid. Men du skal ikke undvære musik i høj lydkvalitet af den grund. Find din sommer-hovedtelefon i denne kæmpetest, hvor du kan vælge mellem tre forskellige typer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hurra! Sommerferien er tæt på, og nu skal du rigtig nyde de lange, lyse dage – eller måske skal du ud at rejse. Uanset ferieform vil du nok ikke undvære musik, når du er på farten, hvor mobilen er din lydkilde. Og lyden skal selvfølgelig være i bedst mulige kvalitet.

Den hovedtelefon, som fulgte med din smartphone, da du købte den, er ikke meget værd – i bedste fald lige akkurat til at holde ud. Heldigvis bugner markedet med gode hovedtelefoner. Datatid Techlife tester her 19 modeller til priser fra 400 kroner og op til 1200 kroner, og i de brede prislag gemmer sig mange lydperler.

Køb aldrig de helt billige hovedtelefoner til 200-300 kroner, hvis det er musiknydelse, du går efter. De er sjældent meget bedre, end dem der fulgte med din smartphone. Går du bare lidt op i pris begynder billedet straks at ændre sig, og du får markant bedre lyd. Fra omkring 400-500 kroner kan man begynde at bruge ordet lydkvalitet, og bevæger du dig lidt længere op ad prisstigen, vil du opleve et lydbillede med dynamik, detaljer og drive, som gør musikken engagerende, og som giver dig mulighed for at høre alle de berigende detaljer, som den rummer.

Mobile hovedtelefoner fås som tre typer. Der er in-ear-modellerne – ”ørepropperne” – der sidder inde i øret. Der er on-ear-modellerne, hvor ørekoppen sidder uden på øret. Og så er der over-ear-hovedtelefoner, som normalt ikke er så egnede, når du er på farten, fordi de er for store tunge. Men i denne test har vi også enkelte over-ear-typer med, fordi de er lettere end normalt og er foldbare.

Sådan har vi testet
Hoveder og ører er forskellige. Derfor har vi haft et udvidet testhold til at afprøve komforten for samtlige testede modeller. De er desuden afprøvet på forskelligt udstyr: lige fra en traditionel smartphone (og en streamingtjeneste) til et lydanlæg i referenceklassen. På den måde kan vi danne os et indtryk af, hvor godt hovedtelefonerne lyder i den opsætning, hvor de ofte tages i brug, men også under optimale betingelser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S