Stortest: Vellyd overalt i sommerlandet

Sommer er rejsetid, ferietid og udetid. Men du skal ikke undvære musik i høj lydkvalitet af den grund. Find din sommer-hovedtelefon i denne kæmpetest, hvor du kan vælge mellem tre forskellige typer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hurra! Sommerferien er tæt på, og nu skal du rigtig nyde de lange, lyse dage – eller måske skal du ud at rejse. Uanset ferieform vil du nok ikke undvære musik, når du er på farten, hvor mobilen er din lydkilde. Og lyden skal selvfølgelig være i bedst mulige kvalitet.

Den hovedtelefon, som fulgte med din smartphone, da du købte den, er ikke meget værd – i bedste fald lige akkurat til at holde ud. Heldigvis bugner markedet med gode hovedtelefoner. Datatid Techlife tester her 19 modeller til priser fra 400 kroner og op til 1200 kroner, og i de brede prislag gemmer sig mange lydperler.

Køb aldrig de helt billige hovedtelefoner til 200-300 kroner, hvis det er musiknydelse, du går efter. De er sjældent meget bedre, end dem der fulgte med din smartphone. Går du bare lidt op i pris begynder billedet straks at ændre sig, og du får markant bedre lyd. Fra omkring 400-500 kroner kan man begynde at bruge ordet lydkvalitet, og bevæger du dig lidt længere op ad prisstigen, vil du opleve et lydbillede med dynamik, detaljer og drive, som gør musikken engagerende, og som giver dig mulighed for at høre alle de berigende detaljer, som den rummer.

Mobile hovedtelefoner fås som tre typer. Der er in-ear-modellerne – ”ørepropperne” – der sidder inde i øret. Der er on-ear-modellerne, hvor ørekoppen sidder uden på øret. Og så er der over-ear-hovedtelefoner, som normalt ikke er så egnede, når du er på farten, fordi de er for store tunge. Men i denne test har vi også enkelte over-ear-typer med, fordi de er lettere end normalt og er foldbare.

Sådan har vi testet
Hoveder og ører er forskellige. Derfor har vi haft et udvidet testhold til at afprøve komforten for samtlige testede modeller. De er desuden afprøvet på forskelligt udstyr: lige fra en traditionel smartphone (og en streamingtjeneste) til et lydanlæg i referenceklassen. På den måde kan vi danne os et indtryk af, hvor godt hovedtelefonerne lyder i den opsætning, hvor de ofte tages i brug, men også under optimale betingelser.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S